AcasăEvenimentANUL BĂIMĂRENCELOR! HCM a câștigat Cupa României la handbal!

ANUL BĂIMĂRENCELOR! HCM a câștigat Cupa României la handbal!

Vicecampioana HCM Baia Mare a câştigat în premieră, miercuri, la Oradea, Cupa României la handbal feminin, după ce a învins în finală formaţia Corona Braşov, cu scorul de 33-26 (15-12). În semifinalele Cupei României, HCM Baia Mare a eliminat pe CSM Bucureşti (35-27), iar Corona Braşov a trecut de Dunărea Brăila (28-20), după ce în sferturi produsese surpriza, prin victoria în faţa favoritei, campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea (41-40 după aruncări de la 7 metri).
HCM Baia Mare a mai jucat de două ori finala Cupei României, în 1978 şi 1980, în timp ce Corona Braşov, denumită pe atunci Rulmentul, a cucerit trofeul de două ori, în 1981 şi 2006.
Cupa României de la Oradea a fost ultima competiţie a sezonului în handbalul feminin, iar rezultatele înregistrate au clarificat şi participarea celei de-a cincea echipe româneşti în cupele europene.
Astfel, campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea şi vicecampioana HCM Baia Mare vor evolua în sezonul 2013-2014 în Liga Campionilor, „U” Jolidon şi HC Zalău (locurile 3-4) în Cupa EHF, iar Corona Braşov în Cupa Cupelor, ca finalistă a Cupei României, având în vedere că HCM Baia Mare va juca în Liga Campionilor.
Pentru HCM a fost primul trofeu câştigat, după ce a mai jucat finala Cupei României în 1978 şi 1980, când era antrenată de Constantin Popescu şi se numea Constructorul.
Prima repriză a finalei a fost una destul de echilibrată, dar finalul a aparţinut echipei băimărene, care a marcat de patru ori la rând după ce a fost condusă cu 11-10, intrând la pauză cu un avans de trei goluri, 15-12. În partea secundă, Corona a reuşit să recupereze diferenţa, a egalat la 18 şi 19, dar în cele din urmă HCM a revenit la cârma meciului. Echipa antrenată de Costică Buceschi a marcat de cinci ori consecutiv la scorul de 21-20, desprinzându-se decisiv, la 26-20. HCM Baia Mare a câştigat în cele din urmă cu 33-26.

De la HCM s-au remarcat portarul Claudia Cetăţeanu, cu 9 intervenţii reuşite, Melinda Geiger, Renata Ghionea, Jenica Rudics sau Eliza Buceschi. Cea mai bună de la învinse a fost Laura Chiper, autoare a 13 goluri.
Au evoluat echipele:
HCM Baia Mare: Mihaela Smedescu, Claudia Cetăţeanu – Eliza Buceschi – 7 goluri, Jenica Rudics 7 goluri, Melinda Geiger 5, Laura Oltean 4, Andrada Maior Paşca 3, Renata Ghionea 3, Oana Bondar 2, Georgeta Diniş-Vârtic 2, Timea Tătar. Antrenor: Costică Buceschi și Magda Kovacs.

Corona: Ana Maria Mîrcă Olariu, Lia Cristina Sîntămărean – Laura Chiper – 13 goluri, Adriana Ţăcălie 4, Daniela Raţiu 2, Nicoleta Tudor 2, Cristina Zamfir 2, Oana Roxana Cîrstea 1, Camelia Hotea 1, Oana Apetrei 1, Ana Maria Şorodoc, Diana Druţu. Antrenoare: