AcasăEvenimentSportAmicale. Steaua se duce de Râpă, CFR câștigă cu rușii de la...

Amicale. Steaua se duce de Râpă, CFR câștigă cu rușii de la Rubin Kazan

Steaua ramane fara meci castigat in turneul din Antalya, la capatul unei intalniri pe care cehii de la Mlada Boleslav a dominat-o da capo al fine. A fost 0-1 scorul final, cu gol inscris in ultimul minut, in conditiile in care cehii au fost privati de un gol si o lovitura de pedeapsa.  Unicul gol al meciului a fost marcat de Râpă, în propria poartă, în minutul 90.

Fara cinci jucatori de baza convocati de Victor Piturca la echipa nationala si fara alti trei care incearca sa isi revina dupa accidentari, Steaua a aratat destul de rau in partida cu ocupanta locului cinci din prima liga ceha.

Debutul partidei a apartinut celor de la Mlada, care i-au surprins pe stelisti cu un presing avansat si agresiv. Elevii lui Reghecampf s-au multumit cu o grupare aproximativa in propria jumatate, incercand sa nu primeasca gol.
In minutul 20 Mlada reuseste sa deschida scorul, numai ca arbitrul intalnirii a anulat golul pentru un fault in atac vazut numai de el.
Prima si singura ocazie a „ros-albastrilor” a venit in minutul 40, atunci cand Prepelita, gasit excelent in mijlocul careului advers, a sutat bine, insa portarul Mladei a avut o interventie de zile mari.
Partea secunda nu a fost diferita, cehii dominand si Steaua incercand sa loveasca pe contraatac.
Pe final de partida pustiul Puscas a fost eliminat in urma unui fault dur iar din lovitura libera Mlada Boleslav a inscris golul victoriei. Rapa si Zahustel au sarit la cap, ambii trimitand balonul peste un Stanca iesit aiurea din poarta.

Steaua nu a convins nici in aceasta partida si, din nou, a aratat slabiciuni la fazele fixe, asa cum s-a intamplat in toate partidele de pregatire din Turcia.

Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a folosit următoarea formulă de echipă: Stanca – Râpă, Gardoş, Doru Bratu, Latovlevici – Prepeliţă, Filip – Chipciu, Tatu, Mihai Costea – Nikolici.
În repriza secundă au mai jucat Năstăsie, Roşu, Lupu şi Puşcaş.
Steaua a pierdut cu 0-1 amicalul disputat, miercuri, cu formaţia azeră FK Qabala. Următorul meci amical pe care îl va disputa Steaua va avea loc, joi, cu echipa slovacă Slovan Bratislava.

CFR Cluj a învins pe Rubin Kazan

În spatele porţilor închise campioana CFR Cluj s-a impus la limită în amicalul cu ruşii de la Rubin Kazan, scor 1-0. Reuşita ardelenilor a venit în urma unui autogol.
Meciul dintre CFR Cluj şi Rubin Kazan s-a disputat cu porţile închise din considerente tactice, a anunţat site-ul oficial al echipei din Gruia.