AcasăEvenimentSportAmicale. Marbella, Spania. Steaua a învins-o pe Dinamo Kiev cu 2-0, după...

Amicale. Marbella, Spania. Steaua a învins-o pe Dinamo Kiev cu 2-0, după un joc bun

Laurentiu Reghecampf a continuat repetitiile pentru meciul cu Ajax si contra lui Dinamo Kiev. Tanase a fost lasat pe banca in prima repriza, Chipciu a jucat in stanga, iar postul de fundas dreapta a fost ocupat de Prepelita.

Desi ucrainenii au dominat startul meciului, prima ocazie reala le-a apartinut stelistilor. Raul Rusescu a preluat excelent in minutul 25, insa sutul sau din 14 metri a fost slab.

Golgheterul Stelei nu a mai iertat insa in minutul 32, cand dintr-o pozitie similara a trimis cu mult sange rece, in vinclul portii lui Dinamo Kiev, reusind astfel sa deschida scorul.

Cu un avantaj de un gol la pauza, Laurentiu Reghecampf a preferat sa fie mai pragmatic decat in precedentele meciuri si a operat doar doua schimbari. Tanase si Rocha au intrat pe teren in locul lui Popa si Nikolici. Steaua a controlat si repriza a doua, iar Pintilii a fost aproape de gol in minutul 47.

Golul de 2-0 a venit insa in minutul 65, cand Iasmin Latovlevici a batut un aut peste apararea adversa, iar Tanase, ramas singur cu portarul, a sutat puternic, fara sanse pentru portarul advers.

Finalul meciului a fost linistit pentru defensiva romanilor, Steaua reusind sa controleze fara emotii mijlocul terenului. In schimb, Costea si Rocha au ratat ocazii rarisime.
In tribune a fost prezent si Dan Petrescu, care a plecat in minutul 65, dupa golul lui Tanase.
Urmatorul meci amical al Stelei se va disputa miercuri, de la ora 20:30, impotriva maghiarilor de la Ferencvaros. In aceasta iarna Steaua a mai disputat doua meciuri amicale, cu Celtic (1-2) si FC Basel (1-1).