AcasăEvenimentSportAmical. CFR Cluj a remizat cu Young Boys Berna

Amical. CFR Cluj a remizat cu Young Boys Berna

Feroviarii nu s-au putut impune si in cel de-al treilea test al iernii, incheind la egalitate, scor 1-1, partida programata impotriva formatiei elvetiene Young Boys Berna. Ricardo Cadu, autorul singurului gol inscris de campioana in exercitiu a Romaniei.
Fara Modou Sougou in lot, antrenorul portughez Paulo Sergio a lasat deoparte inovatiile puse in scena impotriva lui Ferencvaros si FC Lucerna, trimitandu-i din primul minut in teren pe Robert Maah (mijlocas ofensiv dreapta) si pe Sulley Muntari, folosit la “inchidere” alaturi de Gabriel Muresan.

Grecul Kapetanos a fost primul jucator care a semanat pericol in careul formatiei elvetiene – dribling scurt in fata unui fundas, incheiat cu sut la coltul scurt, parat de Marco Wolfli (9’). In celalalt careu, suedezul Alexander Farnerud a trimis la o palma de bara intro faza in care Mario Felgueiras era simplu spectator (19’).
Conform tiparului precedentelor intalniri, CFR Cluj a deschis scorul in minutul 27, in urma unei faze fixe. Rui Pedro a trimis din corner, Robert Maah a deviat excelent pentru capitanul Cadu, care a intepat mingea in plasa, trecandu-si in cont cea de-a doua reusita in turneul de pregatire de la Marbella.
Lusitanul Rui Pedro a pus capat primei parti cu o lovitura de cap ce a plutit spre vinclul portii lui Wolfli, insa fara o intensitate corespunzatoare.
Ceferistii au dat tonul si in repriza secunda, prin Kapetanos, autorul unui sut periculos din interiorul careului, respins cu ceva probleme de goalkeeperul formatiei din Berna. Golul, insa, a venit in careul opus, acolo unde Raphael Nuzzolo a trecut cu mare lejeritate de Maftei, intrat la pauza in locul lui Cristi Panin (usor accidentat), si l-a invins pe Mario Felgueiras cu un sut violent pe coltul scurt (56’).
Cu un sfert de ora inainte de final, Paulo Sergio a efectuat nici mai mult nici mai putin de noua modificari. Autorul golului Ricardo Cadu a fost singurul integralist al campioanei in cel de-al treilea meci amical sustinut la Marbella.
”Sunt mulţumit de rezultat şi de cum ne-am prezentat. Nu sîntem încă pregătiţi pentru Inter, dar vom fi cu o săptămînă înainte de primul meci. Young Boys e o echipă bună, a fost cel mai greu meci de pînă acum pentru noi”, a declarat preşedintele Iuliu Mureşan la Look Tv.
Despre meciul cu Young Boys a vorbit şi fundaşul stânga Laszlo Sepsi, care a ţinut să-i laude pe Maah şi Munniru, jucători veniţi în această iarnă la CFR Cluj.
”Sunt doi jucători buni, care au venit să ne ajută, şi sper să se ridice la nivelul aşteptărilor. A fost un meci dificil, destul de greu pentru noi. Începem să ne obişnuim cu adversari tari”, a spus Sepsi.
Următoarea echipă pe care CFR Cluj o va întâlni în Spania va fi formaţia maghiară Videoton.