AcasăEvenimentSportAMÂNARE CU GHINION - Borussia Dortmund a pierdut acasă cu Monaco în...

AMÂNARE CU GHINION – Borussia Dortmund a pierdut acasă cu Monaco în Liga Campionilor

AMÂNARE CU GHINION AS Monaco a învins-o în deplasare pe Borussia Dortmund cu scorul de 3-2 (2-0), miercuri seara, într-un meci din prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, care trebuia să aibă inițial marți, dar a fost amânat din cauza unor explozii care au avut loc lângă autocarul echipei germane.

Monaco a luat o opțiune importantă pentru semifinale, grație dublei reușite de Kylian Mbappé (19, 79) și autogolului lui Sven Bender (35). Pentru Borussia au punctat Ousmane Dembélé (57) și Shinji Kagawa (84). Monegascii au ratat și un penalty, în min. 17, prin Fabinho.
04122207-1951648546

Oaspeții au început cu presing, dar prima oportunitate de gol a aparținut Borussiei, prin Aubameyang (11).La doar două minute după ce Fabinho a ratat lovitura de pedeapsă, acordată în urma unui fault comis de Papastathopoulos la Mbappé, echipa din Principat a deschis scorul, prin același talentat Mbappé, care a finalizat centrarea Lemar, la capătul unui contraatac.

Japonezul Kagawa (31) a fost aproape de egalare, dar nu a putut relua cum trebuie centrarea lui Piszczek. Oaspeții s-au desprins în min. 35, când Bender a deviat în propria poartă centrarea lui Raggi. Monaco a mai avut o ocazie până la pauză, dar Silva a tras peste poartă (40). La reluare, Borussia a pus tot mai multă presiune, iar șutul lui Dembélé (53) a fost blocat, după care Subasic a reținut mingea expediată cu capul de Ginter (56).

04122208-1951553484

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a redus din diferență în min. 57, când Dembélé a reluat simplu în plasă centrarea lui Kagawa.

Monaco a fost aproape să o surprindă pe Borussia pe contraatac în min. 75, când Falcao a reluat peste poartă centrarea lui Lemar, însă a reușit acest lucru în min. 79, când Mbappé a interceptat o pasă de la Piszczek la Papastathopoulos și a scăpat singur, marcând al treilea gol al oaspeților.

Dortmund s-a apropiat din nou la un gol (84), când Kagawa a marcat la centrarea lui Ginter, ratând egalarea în prelungiri (90+1), când Aubameyang a reluat cu capul peste poartă centrarea lui Dembélé.

Borussia pierduse doar un meci pe teren propriu din precedentele 12 jucate în cupele europene. Returul este programat în data de 19 aprilie.
Borussia Dortmund — AS Monaco 2-3 (0-2)
Au marcat: Ousmane Dembélé (57), Shinji Kagawa (84), respectiv Kylian Mbappé (19, 79), Sven Bender (autogol, 35).
Fabinho (Monaco) a ratat un penalty în min. 17 (șut pe lângă).
Dortmund, Signal Iduna Park: 65.849 spectatori
Liga Campionilor — sferturi de finală (tur)

Au evoluat echipele:

Dortmund: 38. Roman Burki — 28. Matthias Ginter, 25. Sokratis Papastathopoulos, 6. Sven Bender (8. Nuri Șahin, 46) — 26. Lukasz Piszczek, 23. Shinji Kagawa, 33. Julian Weigl, 29. Marcel Schmelzer (căpitan; 22. Christian Pulisic, 46) — 7. Ousmane Dembélé, 13. Raphaël Guerreiro — 17. Pierre-Emerick Aubameyang. Antrenor: Thomas Tuchel.
Rezerve neutilizate: 1. Roman Weidenfeller — 9. Emre Mor, 24. Mikel Merino, 30. Felix Passlack.

Monaco: 1. Danijel Subasic — 38. Almamy Touré, 25. Kamil Glik, 5. Jemerson, 24. Andrea Raggi — 10. Bernardo Silva (7. Nabil Dirar, 66), 2. Fabinho, 8. Joao Moutinho, 27. Thomas Lemar — 9. Radamel Falcao (căpitan; 18. Valere Germain, 85), 29. Kylian Mbappé. Antrenor: Leonardo Jardim.
Rezerve neutilizate: 16. Morgan De Sanctis — 6. Jorge, 33. Irvin Cardona, 34. Abdou Diallo, 35. Kévin N’Doram.

Arbitru: Daniele Orsato; arbitri asistenți: Mauro Tonolini, Lorenzo Manganelli; arbitri asistenți adiționali: Paolo Valeri, Massimiliano Irrati; arbitru de rezervă: Alessandro Costanzo (toți din Italia)
Cartonașe galbene: Papastathopoulos (16), Ginter (40), Jemerson (46), Lemar (58), Dirar (69), Fabinho (82), Subasic (87).