AcasăEvenimentSportAM JUCAT SLAB - HCM Baia Mare a ratat calificarea in FINAL...

AM JUCAT SLAB – HCM Baia Mare a ratat calificarea in FINAL FOUR

HCM Baia Mare a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor, după 25-30 cu Dinamo Volgograd. Jucătoarele antrenate de Tone Tiselj nu au putut să-şi apere avantajul de două goluri obţinut în meciul tur şi au pierdut clar manşa secundă disputată în Rusia.

În confruntarea decisivă, campioana României au avut cel mai slab început de meci din acest sezon. Do Nascimento şi Buceschi au ratat de la 7 metri şi, pentru mai bine de 10 minute, HCM nu a înscris.

Handbalistele din Rusia s-au desprins şi scorul a căpătat proporţii, iar la pauză Dinamo conducea cu 18-11. În repriza secundă, Davydenko a apropiat HCM-ul la 5 goluri, iar Herrem a punctat spectaculos. Totuşi, gazdele au forţat la timp şi scorul a devenit 27-16.

Pe final, Baia Mare a redus din diferenţă, dar a fost învinsă cu 30-25 şi a cedat în cea mai importantă dispută din istoria clubului. Turneul final al Champions League va avea loc pe 9 şi 10 mai, la Budapesta.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Ana Sedoykina, Elena Utkina – Ana Khocetova (3 goluri), Anita Gace (3), Ekaterina Fanina (4), Olga Akopian (9), Daria Dmitrieva (6), Natalia Danşina (2), Polina Vedehina, Evghenia Petrova, Tamara Ciopikian, Asma El Ghaoui (3). Antrenor: Viktor Riabih.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Barbara Arenhart – Alexandra Do Nascimento (5), Eliza Buceschi (1), Gabriella Szucs (1), Lois Abbingh, Valentina Ardean Elisei (4), Anastasia Lobaci, Elena Gjeorgjievska, Ksenia Makeeva (2), Luciana Marin, Ekaterina Davîdenko (5), Adriana Nechita (4), Camilla Herrem (3).Antrenor: Tone Tiselj.

Sursa: digisport.ro.