AcasăEvenimentSportAlo, Bălăceanca? Încă un patron cu comportament de om nebun! Porumboiu l-a...

Alo, Bălăceanca? Încă un patron cu comportament de om nebun! Porumboiu l-a luat la palme pe Sburlea!

Divizionara secundă FC Botoşani a furnizat cea mai mare surpriză a 16-imilor Cupei României. Echipa din Liga 2 s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la FC Vaslui, una dintre favoritele la câştigarea competiţiei. A doua mare surpriză s-a înregistrat la Tulcea, unde Delta din localitate a învins Universitatea Cluj, cu 2-1.
Unicul gol al meciului de la Vaslui a fost marcat de fostul stelist Valeriu Bordeanu, care l-a surprins pe portarul gazdelor Straton cu un şut în forţă în minutul 65.
Fostul echipier al Farului Dinu Todoran a executat o lovitură liberă în careul gazdelor, balonul a fost respins până la margine careului de unde Bordeanu a trimis şutul decisiv al victoriei şi calificării.
În prima repriză ambele echipe au expediat câte un şut în bară. Mai întâi botoşenenii în minutul 28, pentru ca Sabin Sburlea de la gazde să ia la ţintă una din barele porţii adverse în minutul 37.
FC Vaslui a ratat o mare ocazie în minutul 57 prin Liviu Antal. Pus în cursă de Marius Niculae acesta nu a reuşit să-l învingă pe portarul adver

Adrian Porumboiu nu a tolerat prea bine eșecul din Cupa României. La finalul meciului, Porumboiu a intrat pe teren și l-a luat la bătaie pe Sabrin Sburlea. Finanțatorul vasluienilor și-a ieșit din minți după ultimul fluier al meciului cu FC Botoșani.

Adrian Porumboiu a gonit pe teren pentru a-i certa pe jucători, iar principalul vizat a fost Sabrin Sburlea. Atacantul a fost pălmuit de Porumboiu și nu a ripostat, conform GSp. „Sunt niște mămăligari! Să vedeți ce-i așteaptă de acum înainte pe jucători dacă nu vor câștiga următoarele două meciuri! Eu sunt un fraier că le plătesc salarii de sute de mii de euro”, a spus Porumboiu.
În acest meci, Sburlea a avut câteva ocazii mari de gol, printre care și o bară. Fostul rapidist a fost transferat la Vaslui la cererea lui Marius Șumudică.