AcasăEvenimentSportAJUTOR PENTRU BAIA MARE – Rostov Don a câștigat în deplasare la...

AJUTOR PENTRU BAIA MARE – Rostov Don a câștigat în deplasare la Fleury Les Aubrias!

În prima repriză a meciului dintre Fleury și Rostov Don, campioana Franței s-a distanțat de două ori la 5 goluri, în minutul 17 și în minutul 23. Niombla, cu cinci goluri, și Houette, cu patru reușite, au fost de neoprit.

Intervențiile extraordinare ale norvegiencei Lunde au micșorat proporțiile scorului, iar la pauză Fleury conducea cu 13-10.

O victorie le-ar fi adus pe franțuzoaice peste HCM Baia Mare în clasament și le-ar fi ușurat drumul spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal.

În partea secundă, Rostov și-a îmbunătățit jocul, Lunde a continuat să închidă poarta și a încheiat meciul cu 18 parade, iar Managarova, Shymkute și Petrova au marcat pe bandă rulantă. Rusoaicele s-au impus cu 27-22.

grupa-1

Savehof – Gyor 18-26

Gyor este din nou lider în a doua grupă principală a Ligii Campionilor după victoria facilă din deplasarea de la Savehof. Fără Tomori și Gorbicz, în continuare accidentate, gruparea lui Martin Ambros nu a avut nicio emoție și s-a impus clar cu 26-18.

Medaliata cu argint la ultimul mondial alături de naționala Olandei, Nycke Groot (27), a fost principala marcatoare a meciului, cu 6 goluri. Pentru Gyor urmează duelul de pe teren propriu cu CSM București, pe 6 februarie.

Buducnost – Vardar 31-19

Buducnost este de neoprit pe teren propriu în Liga Campionilor. Formația Cristinei Neagu a spulberat-o pe Vardar în etapa a doua din grupele principale.

Încă din prima repriză, Buducnost s-a distanțat la 8 goluri, 16-8. Neagu a marcat cinci goluri, portarul Zderic a parat în total 19 mingi și, în final, Buducnost a câștigat cu 31-19.