AcasăEvenimentSportAJUTOR DE LA SERENA – Simona Halep a devenit principala favorită...

AJUTOR DE LA SERENA – Simona Halep a devenit principala favorită a turneului de la Dubai

Simona Halep era cotată cu a doua șansă la câștigarea trofeului de la Dubai, însă statutul ei s-a schimbat în urma ultimelor vești venite de la competiția din Emirate. Liderul mondialSerena Williams, s-a retras înaintea întrecerii ce se va desfășura în perioada 16-21 februarie, din cauza oboselii. Sportiva din SUA a câștigat prima competiție de Grand Slam a anului, Australian Open, iar apoi a ajutat echipa americană de Fed Cup să se califice în barajul pentru Grupa Mondială I, în urma succesului din Argentina.

După retragerea Serenei Williams, principala favorită a turneului de la Dubai a devenit Simona Halep. Constănțeanca a abandonat în primul meci la ediția trecută, cu Alize Cornet, atunci când venea după titlul cucerit la Doha. În 2015, ordinea și rangul celor două competiții s-au schimbat: Premier 5 a devenit Dubai, iar Doha s-a întors la categoria Premier.

În fapt, și la acea competiție din Qatar din 2014, scenariul a fost identic: Serena Williams era principala favorită, însă s-a retras cu doar două zile înaintea startului competiției, iar Simona a cucerit cel mai important trofeu din carieră.

Fără Williams și Sharapova la start, Halep are o șansă bună la câștigarea titlului și implicit a celor 900 de puncte WTA puse în joc. În afara ocupantei primului loc, de la Dubai s-a retras și Eugenie Bouchard. Canadianca a cerut un wild-card în cursul zilei de vineri, care i-a fost acordat, însă sâmbătă a anunțat că nu poate evolua din cauza unei accidentări la umăr. În urma ultimelor retrageri, a doua favorită a turneului a devenit Petra Kvitova, iar a treia este Caroline Wozniacki

Turneul de la Dubai are premii totale în valoare de 2,5 milioane de dolari și va fi transmis în perioada 16 februarie – 21 februarie de canalele Digi Sport.

În cursul zilei de sâmbătă a avut loc tragerea la sorți a tabloului principal. Cea mai bună jucătoare din România va avea primul tur liber, pentru ca în runda a doua să evolueze împotriva învingătoarei dintre Mona Barthel (Germania) și Daniela Hantuchova (Slovacia).

Dintre cele două posibile adversare, Halep s-a mai aflat față în față doar cu Hantuchova, pe care a învins-o în toate cele 3 întâlniri anterioare. Ultima a fost și cea mai clară, scor 6-2, 6-1, în toamna lui 2013, la New Haven, când reprezentanta noastră câștiga și titlul.

Cealaltă româncă prezentă pe tabloul principal, Monica Niculescu va juca în runda inagurală împotriva nemțoaicei Sabine Lisicki. La Australian Open 2014, jucătoarea născută la Slatina a învins-o pe adversara ei de la Dubai, provocând una dintre surprizele competiției. Dacă va reuși să repete performanța, Monica va juca în turul II cu Ana Ivanovic (favorită numărul 4, care are liber în runda inaugurală).

Cele 3 favorite din jumătatea de tablou din care face parte și Halep sunt Wozniacki (3), Makarova (6) și Kerber (7).