AcasăEvenimentSportADIO, RUSIA! - Lewandowski - România 5-1 și ne pregătim să vedem...

ADIO, RUSIA! – Lewandowski – România 5-1 și ne pregătim să vedem mondialul la televizor

ADIO, RUSIA! România mai are şanse minime de a ajunge la Mondialul de la anul după eşecul de la Varşovia. Tricolorii au pierdut în Polonia, scor 1-3, şi mai deţine doar şanse teoretice pentru CM din Rusia.

La nici jumătate de oră de la start, Săpunaru l-a tras în careu pe Lewandowski, iar atacantul lui Bayern a deschis scorul din penalty. Tătăruşanu a şters balonul cu vârful degetelor, iar după zece minute l-a blocat in extremis pe acelaşi Lewandowski, scăpat singur după ce a dejucat o ieşire la offside. Înainte de pauză, Latovlevici a trimis periculos spre poarta gazdelor, dar n-a nimerit ţinta.

061104502075582953

În repriza a doua, Lewandowski a făcut 2-0 cu o lovitură de cap dintre Chiricheş şi Săpunaru. Toate şansele s-au spulberat după o oră de joc: polonezii au mai primit un penalty la intervenţia lui Toşca asupra lui Zielinski. Lewandowski a reuşit hattrick-ul şi a ajuns la cinci goluri marcate României tur-retur. Primul şut al tricolorilor pe poartă a venit cu un sfert de oră înainte de final; rezerva Nicuşor Stanciu l-a dezmorţit pe Szczesny, iar apoi a deviat la golul de onoare, semnat de Bogdan Stancu.

S-a terminat Polonia – România 3-1, iar elevii lui Daum au ajuns la patru puncte de locul doi, de baraj.

061104452075268812

Ziua de sâmbătă ne-a adus unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din această campanie de calificare la Cupa Mondială din 2018. Este vorba despre partida Scoția – Anglia, care a avut un final dramatic. Gazdele au întors scorul în doar trei minute, datorită execuțiilor din lovitură liberă ale lui Leigh Griffiths, însă au ratat victoria în prelungiri, când Harry Kane a egalat la 2.

Tot în a doua zi a etapei a șasea, Germania a câștigat categoric, 7-0 cu San Marino, deși nu a avut la dispoziție cei mai buni jucători, iar Sandro Wagner a marcat un hat-trick în primul său meci oficial în tricoul ”Mannschaft-ului”.

În grupa României Danemarca și Muntenegru au câștigat fără probleme în Kazahstan, respectiv acasă, cu Armenia, în timp ce România a pierdut din nou categoric cu Polonia, 1-3.

Rezultatele meciurilor de sâmbătă:

Grupa C:

Azerbaidjan – Irlanda de Nord 0-1 (Dallas 90+2)

Germania – San Marino 7-0 (Draxler 11, Wagner 16, 29, 85, Younes 39, Mustafi 47, Brandt 72)

Norvegia – Cehia 1-1 (Soderlund 56-penalty / Gebre Selassie 36)

Clasament Grupa C:

Grupa E:

Kazahstan – Danemarca 1-3 (Kuat 76 / N. Jorgensen, 27, Eriksen 51-penalty, Dolberg 81)

Muntenegru – Armenia 4-1 (Beciraj 2, Jovetic 28, 54, 82 / Koryan 89)

Polonia – România 3-1 (Lewandowski 29-penalty, 57, 62-penalty, Stancu 77)