AcasăEvenimentSportACUM VINE GREUL - Știința Explorări Baia Mare, prima semifinalistă a Cupei...

ACUM VINE GREUL – Știința Explorări Baia Mare, prima semifinalistă a Cupei României la volei masculin

ACUM VINE GREUL După ce ieri s-au impus în prima manșă din sferturi, cu 3-0 în fața echipei VCM LPS Piatra Neamț, elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop au câștigat și manșa a doua cu același scor 3-0, ambele jocuri disputându-se în Baia Mare.

Luni seara , în partida tur din sferturile Cupei României, Știința Explorări – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (19, 20, 15)

Explorări: Kaszap 6p, Cherbeleață 15p, Kovacs 13p, Coasă 4p, Didorciuc 4p, Sushko 6p, Olar (libero). Au mai jucat: Țuțea și Nagy 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Piatra Neamț: Florea 1p, Veber 10p, Shimansky 6p, Borcoș 2p, Stoenete 5p, Iosif 8p, Ursache (libero). Au mai jucat Dragomir 1p și Răileanu. Antrenori Nicolae Buruș și Ilie Costin.

Au arbitrat: Cornel Gorban și Ioan Bârsan (Iași). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).

Victorie logică pentru Știința Explorări, în prima manșă. Meciul programat inițial în deplasare s-a disputat, cu acceptul oaspeților, în sala polivalentă din Baia Mare. Gazdele s-au impus fără prea mari emoții, doar setul al doilea fiind ceva mai animat, băimărenii reușind să-l câștige cu 25-20, după ce au fost conduși cu 17-10. Antrenorii Marius Botea și Sorin Pop l-au menajat în acest meci pe brazilianul Alan Domingos, înlocuitorul lui pe postul de libero, Paul Olar, descurcându-se foarte bine.

382428992q

Partida retur, disputată marți seara,  a reprezentat pentru gazde tot o simplă formalitate, replica oaspeților fiind extrem de palidă. Știința Explorări va întâlni în semifinalele Cupei României învingătoarea din disputa CSVM Zalău – Unirea Dej. Zălăuanii au câștigat cu 3-0 prima manșă jucată în deplasare, urmând să dispute mâine returul pe teren propriu.

Știința Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (19, 16, 19)

Explorări: Kaszap 5p, Cherbeleață 12p, Kovacs 12p, Coasă 11p, Didorciuc 10p, Sushko 5p, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu 2p, Lupu 3p, Nagy 2p, Socaciu și Neamț (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Piatra Neamț: Florea, Veber 8p, Shimansky 4p, Borcoș 3p, Stoenete 4p, Iosif 8p, Ursache (libero). Au mai jucat: Dragomir 5p și Răileanu 1p. Antrenori: Nicolae Buruș și Ilie Costin.

Au arbitrat: Ioan Bârsan și Cornel Gorban (Iași). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).