AcasăEvenimentACTUALIZARE 2: Confruntare galatica: HCM Baia Mare - Viborg HK 26-25 (11-12)....

ACTUALIZARE 2: Confruntare galatica: HCM Baia Mare – Viborg HK 26-25 (11-12). Finala: HCM Baia Mare – Team Tvis Holstebro! (VIDEO)

Sambata 14 septembrie. Ora 11.00. Sala Polivalenta Baia Mare arhiplina. Confruntarea poate incepe. HCM Baia Mare intalneste formatia care a fost de mai multe ori „Regina Europei”  (2006, 2009, 2010), Viborg HK. Baimarencele sunt cu gandul la victorie si vor sa intre in grupele Ligii Campionilor. Va fi greu, dar nu imposibil. ActualMM.ro va prezenta imagini video doar de la conferinta de presa, conform regulilor EHF, insa evolutia meciului o veti afla in timp real.Oaspetele noastre au in lot opt jucatoare din strainatate si trei componente ale nationalei daneze. Anul trecut Viborg a terminat pe locul 3 s in prima liga din Danemarca si a obtinut un “wild card” din partea EHF pentru a participa in Liga Campionilor.

HCM Baia Mare: Babeanu, Bondar, Buceschi (8 goluri), Dinis Vartic (2 goluri), Geiger (3 goluri), Ghionea (3 goluri), Marin, Nechita (4 goluri), Oltean, Parvut (3 goluri), Rudics (1 gol), Tanasie, Tatar, Tomescu, Ungureanu (12 interventii bune). Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs.
Viborg: Burgaard, Chebbah (4 goluri), Damnjanovic (9 goluri), Darleux, Fisker (7 goluri), Flognman (1 gol), Gullden (2 goluri), Lyksborg (1 gol), Masson de Souza (9 interventii bune), Pedersen, Skov (1 gol), Suvdal. Antrenori: Christian Dalmose, Liss Kristensen.
Eliminari: Bondar, Szucs, Dinis Vartic/Burgaard, Chebbah.
Arbitri: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura (Franta).

ACTUALIZARE 1
Meciul a inceput bine pentru HCM care au condus si cu patru goluri diferenta. Numai ca danezele au reusit sa revina si au intrat la cabine in avantaj: 11-12. Asta in conditiile in care portarita noastra, Paula Ungureanu a avut 7 interventii extraordinare in fata danezelor. In repriza secunda, sustinute de un public extraordinar, HCM Baia Mare a revenit si a condus aproape toata repriza. Cu un minut inainte de final scorul era egal: 25-25. Melinda Geiger a reusit sa inscrie cu 8 secunde inainte de final. Apoi baimarencele au stiut sa profite si sa tina de minge, reusind astfel o victorie istorica in fata triplei detinatoare a Ligii Campionilor, Viborg HK.

ACTUALIZARE 2

In cea de-a doua semifinala olandezele de la Halfsen nu au reusit sa tina pasul cu danezele de la Team Tvis Holstebro.

Danezele s-au impus intr-o maniera categorica, intr-un meci in care niciuna dintre echipe nu a aratat absolut nimic in aparare.

In atac insa s-au dovedit extrem de bune iar jocul a fost unul extrem de rapid.

Asadar, HCM Baia Mare va avea un meci dificil maine cu incepere de la ora 18.00.

Sambata, 14 septembrie
Ora 11: HCM Baia Mare – Viborg 25-24
Ora 14: Holstebro – Dalfsen 38-30
Duminica, 15 septembrie
Ora 15: Dalfsen – Viborg
Ora 18: HCM Baia Mare – Team Tvis Holstebro (DK)

Echipa care se va clasa pe ultimul loc in turneul din Baia Mare va merge in turul 2 al Cupei Cupelor. Gruparile plasate pe locurile 2 si 3 vor merge in turul 3 al Cupei Cupelor. Singura invingatoarea isi va continua parcursul in Liga Campionilor, urmand sa ajunga intr-o grupa cu Hypo Viena, Thuringer si Gyor.
Meciurile vor fi transmise in direct pe Digisport.