AcasăEvenimentSportA TREIA ÎNFRÂNGERE - HCM Baia Mare a pierdut la Rostov la...

A TREIA ÎNFRÂNGERE – HCM Baia Mare a pierdut la Rostov la un gol diferență

HCM Baia Mare a fost învinsă în deplasare de formația rusă Rostov pe Don cu scorul de 27-26 (14-15), sâmbătă, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana României a pierdut la limită, după ce săptămâna trecută pierdea și acasă în fața rusoaicelor, cu 20-22.

Rostov a deschis scorul prin fosta jucătoare a HCM-ului, Makeeva, iar în min. 4 scorul era de 3-1 pentru gazde. Cele două echipe se aflau la egalitate, 5-5, după zece minute de joc, iar HCM a preluat apoi conducerea, 5-6 (10). Rostov a revenit la cârma jocului și a condus cu 1-2 goluri. Rostov avea 14-12 (27), dar trei reușite ale echipei băimărene au făcut ca aceasta să intre la pauză în avantaj, 14-15.

Primul sfert de oră al reprizei secunde a fost echilibrat, dar de la 22-22 (46) situația s-a schimbat după patru goluri la rând reușite de gazde, 26-22 (55). În ciuda unui final bun, HCM nu a reușit decât să piardă la limită, cu 26-27.

Franțuzoaica Allison Pineau a fost cea mai bună de la oaspete, cu 10 goluri marcate. Pentru echipa antrenată de Aurelian Roșca au mai înscris Lois Abbingh 4 goluri, Katarina Jezic 3, Elena Gjeorgjievska 2, Valentina Ardean-Elisei 2, Alexandra Do Nascimento 2, Melinda Geiger 1, Luciana Marin 1, Adriana Nechita 1.

Pentru Rostov au marcat: Iulia Managarova 6 goluri, Viktoria Borșcenko 5, Vladlena Bobrovnikova 4, Reghina Șimkute 4, Ekaterina Ilina 2, Ana Sen 2, Ekaterina Davîdenko 1, Ksenia Makeeva 1, Maia Petrova 1, Elena Slivinskaia 1.

Meciul a fost arbitrat de macedonenii Saso Krkacev și Gjoko Kolevski, iar delegat EHF a fost croatul Josip Posavec.

În celălalt meci al grupei, Larvik a învins-o pe Krim cu scorul de 32-28.
Rostov ocupă primul loc cu maximum de puncte, 8, urmată de Larvik, 6 p, HCM Baia Mare, 2 p, RK Krim Mercator Ljubljana, 0 p.

HCM Baia Mare va disputa penultimul său meci din grupă pe 14 noiembrie, acasă, cu RK Krim Mercator Ljubljana.