AcasăEvenimentSportA ÎNTINS-O PUȚIN! – Simona Halep a trecut destul de greu de...

A ÎNTINS-O PUȚIN! – Simona Halep a trecut destul de greu de Vaidisova și e în turul trei la Miami

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Miami, turneu din categoria Premier Mandatory. Româncă a învins-o în trei seturi pe cehoaica Nicole Vaidisova (locul 328 WTA). Câştigătoare la Indian Wells, Simona Halep a intrat la Miami direct în turul 2, unde a a învins-o pe cehoaica Nicole Vaidosova, în trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră şi 43 de minute.

Dupa cele cinci zile de pauza de la castigarea turneului de la Indian Wells, Simona Halep a intrat foarte determinata pe teren, insa a avut un meci mult mai dificil decat s-ar fi asteptat.
Nicole Vaidisova, locul 328 WTA insa si o fosta semifinalista de Grand Slam, i-a pus numeroase probleme sportivei noastre, dar Simona s-a impus in cele din urma cu o demonstratie de tenis in decisiv.

Simona a inceput meciul cu un break, insa Vaidisova a revenit imediat. In game-ul al saptelea, jucatoarea in varsta de 23 de ani a mai facut un break, ce i-a permis sa castige primul set cu 6-4. Jocul a fost intrerupt pentru cateva minute intre seturi, dupa ce fusese oprit si cand scorul era 5-4, din cauza ploii.
Simona a revenit pe teren si a inceput setul secund cu un nou break, numai ca si de aceasta data Vaidisova a revenit imediat. Simona a aratat un tenis inspaimantator in setul secund, pierzandu-si de fiecare data serviciul.
Ajunsa in decisiv, Simona s-a trezit brusc dupa o discutie cu antrenorul Victor Ionita. Sportiva noastra a castigat decisivul cu 6-1 si s-a calificat in turul trei dupa un meci trait cu ceva palpitatii.

Pentru calificarea in turul trei, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 31.670 de dolari si 65 de puncte WTA. În turul 3, Halep o va întâlni dumincă seara pe Camila Giorgi (Italia, 37 WTA) a 30-a favorită, cea care a trecut de Alison Van Uytvanck (Belgia, 115 WTA), scor 6-3, 6-2.  Halep şi Camila Giorgi n-au mai fost niciodată adversare.

Simona Halep a vorbit despre victoria pe care a obtinut-o in fata jucatoarei Nicole Vaidisova in turul doi de la Miami si despre problemele cu care s-a confruntat:
”A fost un meci dificil pentru ca nu o stiam pana acum. Este greu sa joci cu cineva pe care nu o cunosti. Am incercat sa joc pana la final sa-mi cunosc ritmul. A fost greu cu vremea, nu sunt adaptata suta la suta. Incerc sa muncesc in fiecare zi si sa fiu din ce in ce mai buna. E diferenta intre Indian Wells si Miami si vreau sa-mi pastrez in primul rand mintea limpede. Vreau sa raman relaxata si astept sa vad ce se va intampla in runda urmatoare”.