AcasăEvenimentSportA FOST ȘI AZI NOAPTE PE TEREN – Simona Halep joacă astăzi...

A FOST ȘI AZI NOAPTE PE TEREN – Simona Halep joacă astăzi pentru calificare în sferturile de finală

Simona Halep şi Horia Tecău s-au calificat în sferturile de finală la dublu mixt. În turui II, cuplul român a învins după o oră şi 5 minute, cu 6-2, 7-5, perechea Julia Görges (Ger) – Nenad Zimonjić (Srb).

Primul set a fost controlat autoritar de către Halep/Tecău, care, conducând confortabil (au avut 5-1 la un moment dat), au dat un veritabil recital de tenis deşi au avut în faţă dublul cap de serie nr.8, ambii componenţi cu rezultate foarte bune la dublu mixt în turneele de Grand Slam.

În setul secund, atât Help, cât şi Tecău au jucat cu frâna trasă, pentru că astăzi ambii au meciuri dificile la simplu, respectiv dublu băieţi. S-a mers cap la cap până la 5-5, Görges/ Zimonjić având mereu un game în faţă. După a cincea egalitate, românii au făcut singurul break al setului, după care şi-au câştigat serviciul şi totodată şi meciul.

În sferturile de finală vor juca împotriva perechii Martina Hingis (Elveţia)/Leandro Paes (India) nimeni alta decât câştigătoarea titlurilor la dublu mixt în 2015 la Australian Open şi Wimbledon. Va fi un meci extrem, extrem de dificil, în faţa unui dublu care vrea să facă „tripla” în 2015.

Din păcate, la dublu fete, Irina Begu şi Raluca Olaru nu au reuşit să treacă de surorile Chan din Taipei, cedând la mare luptă, după două ore şi 40 de minute cu 7-5, 1-6, 6-7 (4).

Halep joacă „în deschidere” la România-Grecia

Simona Halep joacă în această seară, de la orele 19.30 meciul din turul IV (optimi) contra jucătoarei Sabine Lisicki. Germanca este cap de serie 24 (înainte de turneu era clasată pe locul 24 WTA, după primele 3 tururi a căzut pe locul 25) şi a reuşit în turul III o revenire de senzaţie, de la 1-5 la 7-5, în setul decisiv cu cehoaica Barbora Strýcová. Halep şi Lisicki s-au mai întâlnit de 4 ori până acum, o victorie germanca (2011), 3 victorii Halep (una în 2013, două în 2014).

Tot astăzi vor juca pentru calificarea în sferturile de finală şi dublurile din care fac parte băieţii noştri. De la ora 18.00, Florin Mergea şi Rohan Bopanna vor avea drept adversari pe Daniel Nestor (Canada)/Roger Vasselin (Franţa). Meciul se va juca pe „Louis Amstrong Arena” în deschiderea meciului Halep-Lisicki, care este (într-un fel) în „deschidere” la România-Grecia.

În jurul orei 19.15, pe „Grandstand” perechea Tecău/Roger joacă împotriva cuplului american, Eric Butorac/Scott Lipsky. Ambele meciuri se anunţă foarte dificile, pentru că adversarii românilor sunt şi ei jucători specializaţi doar în proba de dublu. După ora 22.30 (toate orele sunt după fusul orar al României) este programat şi meciul de dublu mixt dintre Halep/Tecău şi Hingis/Paes.

Williams este deja în semifinală

Deşi nu s-a disputat încă niciun joc din sferturile de finală (azi se joacă meciurile din optimi din partea de jos a tabloului principal), se poate spune că o vom avea o Williams în semifinală. Ieri seară, în optimi, surorile Williams au trecut fără probleme de două adversare care au fost din start timorate de renumele jucătoarelor pe care le aveau în faţă.

Venus a câştigat cu 6-2, 6-1 în faţa revelaţiei Anett Kontaveit din Estonia, iar Serena a învins-o cu 6-3, 6-3 pe Madison Keys, cap de serie nr.19. Serena şi Venus vor juca în familie în sferturi de finală (dacă se va juca meciul) şi este clar cine va merge mai departe: cea care trebuie să facă „marele Slam”, adică Serena.

În sferturi s-a mai calificat şi Roberta Vinci, prin neprezentarea canadiencei Eugenie Bouchard (în senzaţională revenire de formă), aceasta din urmă accidentându-se în…vestiar după meciul din turul III cu Cibulkova. (cotidianul.ro)