AcasăEvenimentSportA DOUA ÎNFRÂNGERE: Unirea Tărlungeni - FC Municipal Baia Mare 2-1...

A DOUA ÎNFRÂNGERE: Unirea Tărlungeni – FC Municipal Baia Mare 2-1 (1-0)

FC Municipal Baia Mare a suferit prima înfrîngere în stagiul de la Tărlungeni şi a doua din seria meciurilor amicale, 1-3 cu DVSC Debrecen. Echipa antrenată de Dorin Toma şi Cristian Bogdan a fost învinsă de viitoarea colegă de serie, Unirea Tărlungeni, cu scorul de 2-1 (1-0). Chiar dacă s-a simţit oboseala asupra jucătorilor noştri, după aproximativ 14 zile de cantonament, cu două antrenamente zilnice, băimărenii au avut, în multe momente, o evoluţie bună, dar din păcate concentrarea la finalizare a consemnat victoria adversarului. În primele douăzeci de minute ale partidei FC Municipal a trecut de două ori pe lîngă gol. În minutul 14, Duruş centrează, Ban rămîne singur cu portarul, dar trimite pe lîngă din poziţie excelentă. Peste alte patru minute, echipa noastră va beneficia de un penalty în urma unui fault asupra lui Vasile Pop, dar Paul Păcurar va irosi şansa deschiderii scorului, trimiţînd pe lîngă poartă. Şi cum ocaziile se răzbună, Unirea Tărlungeni va deschide scorul peste numai un minut (19), Liviu Nicolae reluînd cu capul din 3 m în urma unui corner. Gazdele îşi vor mări avantajul în minutul 58, tot în urma unui corner, Pastor şutînd sec de la 6 în poartă. Ultimele 20 de minute vor aparţine în totalitate grupării băimărene, care îşi va trece în cont trei situaţii clare de a marca. Prima se consumă în minutul 72, cînd Arnăutu scapă singur spre poarta adversă de la 35 m, intră în suprafaţa de pedeapsă, dar este faultat clar şi centralul nu acordă nimic. În minutul 76 o nouă şansă de gol pentru FC Municipal. Arnăutu îl deschide de M. Popa, nijlocaşul scapă singur de 25 m, numai că şutul acestuia se duce pe lîngă poartă. Totuşi, în minutul 78 băimărenii vor reduce din diferenţă. În urma unui corner, gazdele resping, balonul ajunge la Leonte, care trimite în careu, Hodor scoate pentru Deac şi acesta trimite la colţul lung de la 12 m. Băimărenii vor avea şansa egalării în minutul 86. Şter scapă singur de la 25 m, şutează la colţul lung, dar mingea se duce alături. Tehnicienii băimăreni nu au putut conta în această partidă pe aportul a patru jucători, toţi lipsind din motive medicale: Cătălin Savin, Daniel Bogman, Milian Urs şi Cosmin Sîrbu. La formaţia noastră a revenit fundaşul central Vlad Potecu, care s-a aflat o perioadă în pregătiri cu FC Braşov, dar acesta şi-a exprimat dorinţa de a reveni sub comanda echipei antrenate de Dorin Toma. • FC Municipal Baia Mare • Prima repriză: Bota – Duruş, Bratima, Potecu, Lupu, Ignea, Păcurar, Ivănică, Balaure, Ban, V. Pop. • Repriza secundă: Ormenişan – Giurgiu, Hodor, Potecu, Gherman, Munteanu, M. Popa, Leonte, Şter, Deac, Arnăutu.

FC Municipal Baia Mare îşi încheie stagiul centralizat de la Tărlungeni vineri, 31 iulie, cînd este programată şi ultima partidă de verificare, cu Metaloglobus Bucureşti, de la ora 10.