AcasăNews AlertA CÂȘTIGAT TOT CE SE PUTEA! - După Campionat și Cupă, HCM...

A CÂȘTIGAT TOT CE SE PUTEA! – După Campionat și Cupă, HCM Minaur a cucerit și Supercupa României

După un meci dramatic HCM Minaur Baia Mare, campioana României en-titre, a câștigat în premieră Supercupa României. La finalul celor 60 de minute cu Energia Tg. Jiu scorul a fost egal: 25-25 (13-13). S-au jucat primele două reprize de prelungiri a câte cinci minute, însă scorul a fost tot egal: 28-28. Prin urmare s-au mai jucat două reprize de prelungiri a câte cinci minute, când băimărenii au reușit să câștige cu 32-30.

Minaur Baia Mare a demonstrat încă o dată că este cea mai puternică echipă din handbalul românesc. Campioana şi câştigătoarea Cupei a deschis noul sezon cu un succes în Supercupă, în faţa Energiei Tg, Jiu, în Sala Polivalentă din Bucureşti.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului. Gorjenii au condus cu maximum 2 puncte dar băimărenii au egalat în final la 13. În partea secundă oltenii s-au aflat în avantaj pe tabelă, unde au condus cu 17-14 şi 21-16 graţie şi lui Acatrinei, cu 13 reuşite în cont până la final.

Imediat după time out campioana s-a regrupat. Tatai a închis poarta iar trupa lui Walther a egalat la 21. Cu doar câteva secunde înainte de final Dediu a înscris golul care a dus partida în prelungiri, după 25 -25 în timpul regulamentar.

Tatai şi-a salvat echipa în a doua repriză de prelungiri, în faţa lui Păunică. S-a intrat astfel în a doua serie de prelungiri, în care Baia Mare a avut iniţiativa. Ostruko a fost ultimul marcator al partidei şi a stabilit scorul final: Minaur – Pandurii 32-30.

Minaur a câştigat în faţa gorjenilor singurul trofeu intern care îi lipsea din palmares.

HCM Minaur Baia Mare: Tatai (11 interventii), Pop – Ivancsik (9 goluri), Ramba (5), Sadoveac (5), Aflitulin (3), Ghita (1), Vilovski (1), Cristescu (2), Bera (5), Popescu, Busecan, Fotache, Mihai, Sabou, Ostroushko (1)

HCM Minaur debutează în noul sezon de Liga Națională pe teren propriu, împotriva adversarei din semifinalele sezonului trecut, CS Dinamo București. Meciul se va juca duminică în Sala Polivalentă din Baia Mare cu începere de la ora 11.15.