AcasăEvenimentSportO VICTORIE - România a învins Spania în Turneul celor patru națiuni

O VICTORIE – România a învins Spania în Turneul celor patru națiuni

România a încheiat cu un succes Turneul celor patru naţiuni, ultimul test de verificare înaintea Jocurilor Olimpice de la Rio!

După două eşecuri, cu Norvegia şi Franţa, handbalistele antrenate de Tomas Ryde au reuşit să învingă, la loviturile de departajare, Spania, una dintre adversarele din grupă ale tricolorelor la competiția din Brazilia.

Ibericele au început mai bine şi s-au distanţat la trei goluri, 6 la 3. România, fara Cristina Neagu, menajata, a alergat după egalare şi a reuşit, prin Vizitiu, abia cu 20 de secunde înainte de finalul primei reprize, 11-11.

Alexandrina Barbosa, fosta jucătoare a Oltchimului, a adus din nou Spania în avantaj, 17-14, însă aceeaşi Vizitiu a restabilit egalitatea în minutul 46. România a reuşit chiar să preia conducerea, pentru prima data, graţie lui Chintoan, care a marcat două goluri consecutive, 19-17. Ibericele au revenit şi s-a mers cap la cap până la finalul celor 60 de minute, cand scorul era 21-21. S-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Mangue a ratat pentru Spania, iar tricolorele au câştigat în final cu 26-25. Tomas Ryde are un motiv de îngrijorare după acest meci- Ana Maria Tănăsie s-a accidentat în minutul 52 şi a fost scoasă pe targă de pe teren.

Pentru România au jucat: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Denisa Dedu – Gabriella Szucs, Aurelia Brădeanu (2 goluri), Gabriela Perianu (3), Valentina Ardean-Elisei (2), Bianca Tiron, Oana Manea (1), Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Tănăsie, Melinda Geiger, Eliza Buceschi (5), Florina Chintoan (3), Patricia Vizitiu (3), Laura Chiper (2).

Golurile echipei Spaniei au fost reuşite de Alexandrina Barbosa – 6 goluri, Nerea Pena – 4 goluri, Carmen Martin – 3 goluri, Macarena Aguilar – 3, Naiara Egozkue – 2, Marta Mangue – 2, Elisabeth Pinedo – 1.