AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut la Energia Târgu Jiu

LIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut la Energia Târgu Jiu

HCM Minaur a pierdut duminică seara, scor 27-24 în deplasare la Energia Tg. Jiu după ce a condus 50 de minute. Gazdele au condus pentru prima dată în minutul 50 la scorul de 21-20. La pauză, HCM Minaur a intrat la vestiare cu trei goluri în avantaj, scor 11-14.

Marius Sadoveac a revenit cu forțe proaspete la echipa noastră, marcând primele trei goluri, scor 2-3 în minutul cinci. HCM Minaur s-a distanțat pentru prima dată la două goluri în minutul șase, scor 2-4, diferență mărită la trei goluri cinci minute mai târziu, scor 3-6.

Diferența s-a păstrat până la mijlocul primei reprize, când scorul a fost 6-9. HCM Minaur s-a distanțat la cinci goluri pe tabela de marcaj cu zece minute înainte de finalul primei reprize, scor 6-11. Gazdele au mai redus din diferență, iar la pauză s-a intrat la vestiare cu trei goluri în avantaj pentru HCM Minaur, scor 11-14. Din cele 14 goluri marcate de echipa noastră până la pauză, opt au fost înscrise de Marius Sadoveac.

Diferența înregistrată la pauză s-a menținut în primele opt minute de după reluare, după care gazdele s-au apropiat la doar două goluri, scor 14-16. Energia Tg. Jiu primește eliminare de două minute, iar HCM Minaur s-a distanțat la patru goluri, scor 14-18.

La scorul de 15-19, Bogdan Mihai a fost eliminat pentru două minute, moment după care gazdele au marcat patru goluri consecutive și au egalat la 19. HCM Minaur a marcat golul cu numărul 20, imediat fiind egalată de gazde, care, printr-o aruncare de la șapte metri conduc pentru prima dată pe tabela de marcaj.

Cu Albert Cristescu accidentat și Mihai Bușecan eliminat definitiv (trei eliminări de două minute), Energia s-a desprins la două goluri, scor 22-20, iar cu trei minute înainte de final au înregistrat cea mai mare diferență, scor 25-21. La final, Energia Tg. Jiu s-a impus cu 27-24.

Lucrurile se complică pentru HCM Minaur în lupta pentru Play-off. În ultimul joc din sezonul regulat, HCM Minaur trebuie să câștige pe propriul teren împotriva echipei HC Adrian Petrea Reșița (duminică, 27 martie), iar Dunărea Călărași trebuie să piardă la HC Vaslui.