AcasăEvenimentSport​VIDEO: Cupa Spaniei. Încă un duel Barcelona - Real Madrid!

​VIDEO: Cupa Spaniei. Încă un duel Barcelona – Real Madrid!

FC Barcelona s-a calificat in semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, dupa ce a castigat, scor 4-2, pe terenul celor de la Malaga. In penultimul act al competitiei, catalanii se vor duela cu Real Madrid.
Au marcat: Joaquin (12′) si Roque Santa Cruz (68′) pentru gazde, respectiv Pedro (8′), Pique (49′), Iniesta (76′) si Messi (80′).

Fără antrenorul principal pe bancă, catalanii au făcut un meci senzaţional în returul cu Malaga. Totuşi, gazdele i-au făcut pe „extratereştrii“ să muncească pentru victorie. Până în minutul 76, scorul era 2-2. Apoi, lucrurile au fost clarificate de geniul lui Iniesta şi Messi.
După 2-2, în prima manşă, pe teren propriu, Barcelona risca să rateze primul obiectiv important al sezonului: Cupa Spaniei.
Hotărâţi să obţină calificarea, mai ales pentru antrenorul lor, Tito Vilanova, plecat la New York în căutarea celui mai bun tratament împotriva cancerului, Messi şi colegii săi au început excelent returul din sferturile Cupei Spaniei.
Pe terenul celor de la Malaga, Pedro a înscris pentru 1-0, după numai opt minute. Gazdele nu s-au predat însă, iar Joaquin a restabilit egalitatea (12). La 1-1, Malaga era în semifinale, Barcelona era eliminată!
După pauză, catalanii au preluat, din nou, avantajul, graţie unui gol înscris în stil de mare atacant de fundaşul central Pique (49). Replica celor de la Malaga a venit din partea lui Roque Santa Cruz, paraguayanul punctând pentru 2-2 (68). Când spectatorii se pregăteau pentru prelungiri şi, eventual, pentru penalty-uri, doi dintre cei mai buni fotbalişti ai planetei au ieşit la rampă.
Mai întâi, Iniesta a făcut 3-2 din pasa excelentă a lui Fabregas (76), pentru ca apoi totul să se încheie cu golul lui Messi din centrarea ca la carte a lui Dani Alves (80).
Barcelona a ajuns în semifinale, acolo unde va întâlni Real Madrid! Turul se va juca pe „Santiago Bernabeu“ la 30 ianuarie, iar returul e programat la 27 februarie, pe terenul celor de la Barcelona.