AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Rapidul ”garează” la trei puncte de Dinamo!

Liga lui Mitică. Rapidul ”garează” la trei puncte de Dinamo!

Giuleștenii visează din nou la titlu după ce au învins Petrolul pe teren propriu, scor 2-0, prin golurile marcate de Alexandru Ioniță (minutul 27) și Romeo Surdu (min. 52).
Rapidiștii s-au apropiat din nou la trei puncte de Dinamo și la două puncte de CFR Cluj după victoria de pe teren propriu cu Petrolul Ploiești. Echipa vișinie nu a strălucit în prima parte, însă a fost suficientă o eroare a fundașului Alvaro Silva pentru ca Alexandru Ioniță (foto) să deschidă scorul cu un șut sub bară. A fost primul gol al atacantului de la revenirea în Giulești și totodată prima reușită a lui Ioniță după mai bine de 650 de zile de secetă!
În partea a doua, Răchită a făcut două schimbări, însă efectele n-au fost cele așteptate de lupii galbeni. Mai mult, rapidiștii au risipit emoțiile câștigătoarei repede, incursiunea furtunoasă a lui Bozovici fiind finalizată précis de Surdu cu un șut plasat. Partida a fost condusă de arbitrul Sebastian Colțescu, pe Stadionul Giulești fiind circa 6.000 de spectatori.
În prima partidă a zilei, Sportul a trecut de FC Braşov cu 2-1, chiar dacă a jucat o jumătate de repriză în 10 oameni.
În numai două etape, Sportul a obţinut două victorii, adică tot atât cât reuşiseră în primele 18 meciuri! Conduşi de fostul antrenor al Braşovului, Daniel Isăilă, „studenţii” au bătut chiar Braşovul. Oaspeţii au deschis scorul prin macedoneanul Ilijioski, aflat la a treia ureşită în două partide.
Alb-negrii au revenit prin golurile lui Lazăr (34) şi Dobre (62) şi au reuşit să menţină scorul la 2-1, chiar dacă au jucat în inferiorotate din minutul 65, când Farmache a văzut cartonaşul roşu. „Studenţii” au acum 20 de puncte şi au trecut pe locul 14.