AcasăActualitateSocialSPAIMĂ - Circulația feroviară între Brașov și Sighișoara, oprită din cauza deraierii...

SPAIMĂ – Circulația feroviară între Brașov și Sighișoara, oprită din cauza deraierii unui tren de marfă

DISTRIBUIȚI

Circulația feroviară între Brașov și Sighișoara este oprită, joi dimineața, după ce un tren de marfă a deraiat între localitățile Racoș și Rupea din județul Brașov.

Șeful Inspectoratului Județean de Urgență ISU Brașov, Stelian Rechițean, a declarat pentru AGERRPRES că o garnitură formată de 33 de vagoane încărcate cu motorină a deraiat în cursul nopții.

„Din cele 33 de vagoane din garnitură, șapte au deraiat, din care cinci s-au răsturnat, iar din două curge motorină pe la găurile de umplere. Nu s-au înregistrat victime. Am folosit materiale absorbante pentru motorina scursă din vagoane. Se așteaptă o macara de mare tonaj pentru a ridica vagoanele deraiate. De asemenea, precizez că nu există risc pentru a se produce incendiu”, a spus Rechițean.

Șeful ISU a mai afirmat că pompierii vor rămâne în zonă până la ridicarea vagoanelor răsturnate.

Agerpres

loading...

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.





TE-AR MAI PUTEA INTERESA