AcasăEvenimentSportSERENA, DUPĂ NOVAK - Campiona olimpică a fost eliminată în optimile de...

SERENA, DUPĂ NOVAK – Campiona olimpică a fost eliminată în optimile de finală

SERENA, DUPĂ NOVAK După ce liderul mondial de la masculin, sârbul Novak Djokovic, a fost eliminat încă din primul tur, a venit rândul Serenei Williams să părăsească pe ușa din dos competiția.

Numărul 1 WTA şi campioana olimpică en titre, a fost eliminată în optimile de finală în două seturi, 6-4, 6-3, de Elina Svitolina din Ucraina!

După ce la finalul săptămânii trecute, surorile Williams, campioanele olimpice en titre, au fost eliminate în primul tur al probei de dublu de perechea cehă Lucie Safarova și Barbora Strycova, Serena a pierdut acum în optimile de finală în două seturi, 6-4, 6-3, în fața Elinei Svitolina.

Jucătoarea de tenis în vârstă de 34 de ani a suferit cu această ocazie primul său eşec în cinci confruntări cu Svitolina, ocupanta locului 20 în clasamentul WTA. Americanca trecuse fără emoții de aceasta în turul al patrulea de la la Roland Garros (6-1, 6-1), de anul acesta.

Numărul 1 WTA este a doua favorită care este eliminată de la turneul olimpic din Rio de Janeiro, după spaniola Garbine Muguruza, numărul 4 WTA, învinsă cu un dublu 6-1 de portoricana Monica Puig. În acest moment, în cursa pentru medalii au mai rămas doar două jucătoare din Top 10 WTA, nemțoaica Angelique Kerber, numărul 2 WTA, şi americanca Madison Keys, numărul 9 mondial.

Duminică, surorile Williams, campioanele olimpice en titre, au fost eliminate în primul tur al probei de dublu feminin din cadrul turneului olimpic de tenis al Jocurilor de la Rio de Janeiro, fiind învinse în două seturi, 6-3, 6-3.

Surorile Wiliams au fost până la ediția din 2016 neînvinse la Jocurile Olimpice în proba de dublu feminin, în care au cucerit medaliile de aur de trei ori până în prezent, la Sydney, în 2000, Beijing, în 2008 și Londra, în 2012.