AcasăEvenimentSportSURPRIZĂ PLĂCUTĂ - Minaur Baia Mare a învins Potaissa Turda și s-a...

SURPRIZĂ PLĂCUTĂ – Minaur Baia Mare a învins Potaissa Turda și s-a calificat în Final Four

SURPRIZĂ PLĂCUTĂ Potaissa Turda a pierdut duminică, scor 28-34, în fața celor de la Minaur Baia Mare, într-un meci care a contat pentru sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2017-2018.

Formația turdeană a început mai bine partida și s-a distanțat la două goluri, însă oaspeții au revenit repede pe tabelă. Turdenii au refăcut diferența de două goluri și au reușit să o mențină până spre finalul primei reprize, când băimărenii au marcat de două ori consecutiv și au intrat în avantaj la cabine, scor 14-15.

Și în repriza a doua Baia Mare a fost echipa mai agresivă, reușind să se distanțeze la trei goluri (17-20, min 40). Momentul psihologic al partidei s-a petrecut cu 10 minute înainte de final, când Turda s-a apropiat la un gol și a plecat pe un contraatac, însă arbitrii au întors faza, pentru ca medicii să îi acorde îngrijiri medicale lui Dragoș Iancu. Finalul partidei a aparținut oaspeților, care s-au distanțat și la șapte goluri.

S-a terminat 28-34 și Potaissa Turda rămâne angrenată în Liga Zimbrilor și Cupa Challenge.

În Final Four s-au mai calificat HC Dobrogea Sud, echipă care a trecut, pe teren propriu, de CSM Făgăraș și Steaua București, care a învins-o duminică pe CSM București.

Partida a fost arbitrată de Mihai Potârniche (Buzău) și Mihai Pârvu (București). Observator din partea FRH, Constantin Milcu din Mehedinți.

POTAISSA TURDA – MINAUR BAIA MARE 28-34 (14-15)

Potaissa Turda: Cîntec (4 goluri), Zacaciurin (4), Rotaru (3), Thalmaier (3), Adomnicăi (3), Lazăr (3), Savic (3), Ignat (2), Asoltanei (2), Arsenic (1).

Minaur Baia Mare: Ragot (7 goluri), Câmpan (6), Lazic (4), Pop (4), Popescu (3), Căbuț (3), Cristescu (3), Halcă (3), Marta (1).

Eliminări: Potaissa (7 X 2 minute) – Minaur (1 X 2 minute)