Vă redăm mai jos, integral, mesajul senatorului PSD de Maramureș, Sorin Vlașin, de Ziua Poliției Române:
„Siguranța publică este unul dintre indicatorii civilizației. Un stat care își respectă cetățenii îi protejează. Iar una dintre instituțiile fundamentale pentru ordinea și siguranța publică și pentru combaterea infracțiunilor de orice fel este Poliția Română, instituție pe care o sărbătorim astăzi, de Buna Vestire.
Această zi nu a fost aleasă întâmplător, deoarece pe primul drapel al Marii Agii – instituția precursoare a Poliției Române – era reprezentată chiar scena biblică a Vestirii. De atunci au trecut 204 ani, iar Poliția Română a evoluat constant, pentru a ține pasul cu provocările vremurilor.
Astăzi se cuvine să le mulțumim polițiștilor pentru munca și dedicarea lor, pentru că pun problemele cetățenilor mai presus de problemele lor.
La mulți ani Poliției Române!”.







