Odată cu aprobarea unui credit de 120 milioane de lei în ședința Consiliului Local de astăzi, primarul municipiului Baia Mare, Ioan Doru Dăncuș, a anunțat categoric construirea mult-doritorului aquapark.
”DA, construim mult doritul aquapark din Baia Mare! După mai bine de 20 de ani de promisiuni, bătălii și tergiversări, am onoarea și bucuria de a veni astăzi în fața băimărenilor și de a spune, cu toată convingerea, că proiectul Complexului Acvatic „Câmpul Tineretului” devine realitate. Contrar voinței câtorva consilieri locali care astăzi, în ședința Consiliului Local, au clacat și au arătat că, de fapt, nu își doresc ca băimărenii să beneficieze de o astfel de investiție. Până acum se mulțumeau doar să găsească motive puerile să nu-l vadă în șantier: ba că nu putem face rost de bani, ba că nu e profitabil, ba că nu e locul bun. Domnilor, nici reabilitarea școlilor și repararea străzilor nu aduce profit. Cu modul acesta de gândire, absolut nefericit, nu ar mai trebui să facem nimic în oraș”, a declarat Ioan Doru Dăncuș.
Primarul municipiului a mai punctat faptul că s-au găsit soluții de finanțare și, implicit, administrația locală va primi aproximativ 64 de milioane lei din fonduri europene. Săptămâna trecută s-a primit și ultimul aviz, al Comisiei de autorizare a împrumuturilor locale (CAÎL), cel așteptat pentru a putea trece la semnarea contractelor.
”Am obținut linia de credit, în valoare de 120 de milioane lei, necesară pentru a demonstra capacitatea noastră de cofinanțare, implicit pentru obținerea fondurilor europene prin ADR Nord-Vest. Toate au intrat în linie dreaptă și eram aproape să ratăm această ocazie din cauza unora pentru care e mai important să nu-l vadă pe Dăncuș că livrează ce a promis decât bunăstarea cetățenilor acestui oraș. Din fericire, majoritatea consilierilor, a grupurilor politice din Consiliul Local, au înțeles miza și nevoia acestui proiect, fapt pentru care le mulțumesc în mod public! Cât despre cei care vor în continuare să se „bălăcească” în complexele vecinilor din Satu Mare sau ale celor din Ungaria, respectiv domnii consilieri Gavra Bogdănel (PNL), Hofer Gabriela (AUR), Ilieș Sorin (USR) și Zaharie Daniel (Verticala 9), au toată libertatea. Băimărenii se vor putea bucura de o astfel de investiție aici, acasă!
Cu riscul să mă lungesc, sunt nevoit să combat alte câteva intoxicări pe care le-au aruncat unii în spațiul public. În primul rând, Baia Mare nu e îngropată în credite, iar datoriile orașului le-am scăzut semnificativ în ultimul an și jumătate, de când sunt primar. Avem cel mai mic grad de îndatorare din toate municipiile reședință de județ din România! În al doilea rând, această soluție de finanțare, acest credit pentru care am primit astăzi mandatul să semnez contractul, nu va fi folosit în totalitate. Am fost obligați să facem dovada capacității de a dispune de această sumă, în realitate vom avea nevoie de aproximativ 70 de milioane de lei din banii noștri pentru a construi aquapark-ului, incluzând și cheltuielile neeligibile sau suplimentare”, a explicat Ioan Doru Dăncuș.
Prin urmare, sumele nefolosite din acest credit vor putea fi folosite pentru o altă mare dorință a băimărenilor, cum ar fi o parcare supraterană. Proiect pentru care nu există axe de finanțare din fonduri europene.
”Pot fi folosiți pentru cofinanțarea altor proiecte de interes, precum reabilitarea Teatrului Municipal, unde am de asemenea o veste bună pe care îmi doresc să o împărtășesc cu voi: urmează să semnăm, foarte curând, contractul de finanțare de peste 74 de milioane lei pentru reabilitarea teatrului și a anexelor din curtea acestuia, prin Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic, gestionat de către Ministerul Dezvoltării. Un demers la care a contribuit în mare măsură și colegul meu, domnul viceprimar Pap Zsolt, respectiv domnul ministru Attila Cseke. Aici, cota de cofinanțare se ridică la aproximativ 20 de milioane lei. Greu sau nu de crezut, cu fiecare pas pe care îl facem, Baia Mare se dezvoltă. Le sunt recunoscător tuturor celor care contribuie la acest demers, iar celor care continuă să găsească scuze pentru a ne pune bețe în roate le zic doar atât: mai încercați”, a conchis primarul municipiului Baia Mare.
