AcasăEvenimentSportSuperLiga. Îi batem oriunde îi prindem! Patru victorii din patru anul acesta...

SuperLiga. Îi batem oriunde îi prindem! Patru victorii din patru anul acesta în meciurile cu steliștii!

Steaua Bucuresti – CSM Stiinta Baia Mare 16-22 (6-10)
Baia Mare a reusit a patra victorie in meciurile cu Steaua in acest sezon, dupa succesul de duminica obtinut chiar in Ghencea.
Vlaicu a deschis scorul cu o lovitura de pedeapsa, dar campionii au replicat cu eseul pilierului Balan, transformat de Wiringi.
Pana la pauza, Vlaicu si Wiringi si-au trecut din nou numele pe tabela de marcaj, fiecare cu cate o lovitura de pedeapsa.
Militarii au pornit mai bine in repriza secunda si Grigoras Diaconescu a inscris un eseu si Vlaicu a transformat.
Stelistii puteau sa se desprinda pe tabela dar Vlaicu a ratat o lovitura de pedeapsa din pozitie favorabila.
Baia Mare a continuat atacurile si primele puncte au venit din eseul lui Ciuntu.
Steaua a ramas in 14 dupa cartonasul galben primit de Melinte.
Wiringi a initiat o faza de atac spectaculoasa si tot el a reusit sa marce un eseu intre bete si sa-l transforme.
Steaua a replicat dar echipa din Ghencea a mai reusit doar trei puncte din lovitura de pedeapsa a lui Vlaicu, suficient doar pentru a obtine punctul bonus defensiv.

Steaua:
(1) Nicolae Nere;(2) Bogdan Zebega;(3-23) Madalin – Ionut Baraulea;(4) Florin – Cornel Tatu;(5) Alexandru – Florinel Grigore;(6) Laurentiu – Florin Melinte;(8) Andrei Iliescu;(9) Grigoras Diaconescu;(10) (C) Marin – Danut Dumbrava;(11) Daniel Nainer;(12) Robert – Catalin Dascalu;(13) Ionel Cazan;(14) Stefan Patrascu;(15) Florian – Adrian Vlaicu;(16) Sergiu – Catalin Buzea;(17) Marcel – Laurentiu Mihalache;(20) Ionut Dumitru;(21) Dan Vlad;(22) Adrian Maftei;(31) Mihai – Gabriel Popovici;(33) Mihai Rosca;

CSM Știința Baia Mare:
(1) Andrei Ursache;(2) Andrei Radoi;(3) Cristian Balan;(4-7) Marius Danila;(5-31) Johannes Petrus Van Heerden ;(6) Cristian Stoica;(7-19) Sean Morrell;(8) (C) Mihai Macovei;(9-20) Vlad Ailenei;(10-34) Michael Wiringi;(11) Stefan Ciuntu;(12) Cristian Dinis Vartic;(13-10) Ionut Dimofte;(15) Ionut Niacsu;(17) Vasile Barlea;(18) Mihai Dico;(19-4) Ionut Hristache;(20-14) Marcel Cretuleac;(21) Ioan Pop;(22-13) Minya Csaba Gal ;(30) Constantin Ene;(32) Ionut Botezatu;
În celălalt meci al etapei, Timișoara a învins acasă, 22-16, pe Farul, după ce constănțenii au condus până în ultimele trei minute de joc.