În perioada 15-16 octombrie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Fărcașa au desfășurat activități în scopul verificării modului de respectare a prevederilor Legii nr. 333 din 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor. Concomitent, echipajele de poliție au acționat pe drumurile publice.
Polițiștii au oprit și verificat 36 de autovehicule, au legitimat 42 de persoane și au controlat 9 societăți comerciale.
”În urma deficiențelor constatate și a abaterilor de la prevederile legislative, polițiștii au aplicat 25 de sancțiuni contravenționale în valoare de aproximativ 14.000 de lei. Din totalul sancțiunilor aplicate, 15 dintre acestea au fost aplicate pentru abateri constatate în baza O.U.G. nr. 195 din 2002 privind circulația pe drumurile publice și 9 sancțiuni pentru nerespectarea prevederilor H.G. nr. 301 din 2012 privind normele metodologice de aplicare a Legii nr. 333 din 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor”, transmite IPJ Maramureș.
De asemenea, în baza Legii nr. 132 din 2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, polițiștii au aplicat o sancțiune contravențională, au reținut certificatul de înmatriculare și setul de plăcuțe de înmatriculare în cazul unui autoturism al cărui proprietar nu a putut face dovada încheierii unei asigurări R.C.A. valabile.
”Reamintim cetățenilor că, în conformitate cu prevederile Legii nr 333 din 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, societățile comerciale, indiferent de natura capitalului social, precum și alte organizații care dețin bunuri sau valori cu orice titlu sunt obligate să asigure paza acestora”, punctează IPJ Maramureș.