AcasăEvenimentSportUN LIDER NOU – Recea a câștigat acasă, Alba Iulia a făcut...

UN LIDER NOU – Recea a câștigat acasă, Alba Iulia a făcut scorul etapei, iar U Cluj a ajuns pe primul loc

UN LIDER NOU În trei zile s-a desfășurat etapa cu numărul 11 din Seria 5 a Ligii a 3-a de fotbal. În prima zi, vineri, Unirea Alba Iulia a reușit să ajungă la + 10 la golaveraj, după ce înaintea etapei era pe zero, 8-8. Gazdele le-au pus celor din Ghimbav zece goluri în spinare, astfel că ocupanta ultimului loc din clasament are acum o medie de patru „boabe” încasate pe meci.

Sâmbătă, Comuna Recea a trecut de Unirea Tășnad, cu două goluri înscrise în prima repriză. În urma acestei frumoase victorii, cele două echipe au făcut schimb de locuri în clasament, maramureșenii ajungând pe poziția a cincea, cu +4 în clasamentul adevărului.

În fine, duminică, pe un stadion aproape gol, „șepcile roșii” s-au simțit ca acasă pentru că numai galeria lor a asistat la meci. Clujenii aveau șansa de a deveni lideri, având în vedere că Metalurgistul Cugir a stat în această rundă, fapt care i-a ambiționat pe elevii lui Adrian Falub. S-au grăbit să înscrie destul de repede, min. 15 prin Florescu, pentru a scăpa de emoții, iar după pauză au mai așezat de două ori mingea în poarta apaticilor medieșeni. Probabil că echipa a doua a Mediașului n-a vrut să se lase mai jos decât echipa din Liga I, care a pierdut sâmbătă seara tot cu 0-3 în fața dinamoviștilor pe același stadion.

După 11 etape „U” Cluj ajunge în sfârșit pe primul loc, chiar dacă Metalurgistul stă mai bine la „adevăr”. Ne vine greu să credem că studenții vor mai ceda prima poziție până la finalul campionatului. Dacă vor mai face pași greșiți așa cum s-a întâmplat în prima parte a competiției, există riscul de a rata obiectivul propus, ceea ce ar fi foarte grav pentru viitorul echipei.