AcasăEvenimentSportWIMBLEDON - Simona Halep a început cu dreptul și s-a calificat în...

WIMBLEDON – Simona Halep a început cu dreptul și s-a calificat în turul doi

Simona Halep (locul 5 WTA) a început perfect primul set şi a condus cu 2-0 şi cu 4-1, având două break-uri avans. Totuşi, sportiva din Constanţa a scăzut nivelul şi slovaca a profitat, ajungând la 4-4. „Simo” s-a trezit la timp şi a reuşit un nou break, după care a fructificat a patra minge de set pentru a trece în avantaj.

Actul secund a început tot cu un break al Simonei, care a jucat apoi din ce în ce mai bine, fără să îi mai lase nicio şansă adversarei, care nu a câştigat decât un game în setul al doilea, meciul terminându-se astfel în 65 de minute.

În turul următor, Halep se va duela cu învingătoarea dintre Anastasija Sevastova şi Francesca Schiavone.

Pentru accederea în actul secund, Halep va fi recompensată cu 70 de puncte WTA şi 60.000 de euro.