AcasăEvenimentSportVOLEI – Victorie clară pentru Știința Explorări Baia Mare în meciul cu...

VOLEI – Victorie clară pentru Știința Explorări Baia Mare în meciul cu Unirea Dej

VOLEI  Victorie clară pentru băieții de la Știința Explorări Baia Mare în meciul disputat ieri, 29 martie, împotriva celor de la Unirea Dej. Băimărenii au câștigat meciul din etapa a patra a turneului cu scorul de 3-1 (-23, 17, 15, 14).

Meciul disputat împotriva unei vechi rivale a început prost pentru gazde, încă de la încălzire, când s-a accidentat Ștefan Lupu. Oaspeții, impulsionați de Peter Nagy, fost campion național cu Remat Zalău, au dominat primul set, pe care l-au câștigat până la urmă destul de greu, cu 25-23.

Cu Igor Didorciu în mare formă, băimărenii și-au revenit însă rapid și s-au impus în setul secund cu 25-17.

Dominarea autoritară a gazdelor a continuat și în seturile 3 și 4, încheiate cu 25-15 și 25-14, scoruri care nu lasă loc de prea multe interpretări. În urma victoriei cu Unirea Dej, Explorări rămâne în continuare pe locul 7 și își menține avansul de 4 puncte față de Banatul Caransebeș, în turneul pentru locurile 7-12.

Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-1 (-23, 17, 15, 14)

Explorări: Râpeanu 3p, Cherbeleață 18p, Kovacs 10p, Coasă 11p, C. Nagy 9p, Didorciuc 20p, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Unirea: Catrina 2p, P. Nagy 8p, Mocanu 6p, Fuzesi 7p, Mihălescu 10p, Isek 11p, Kantor (libero). Au mai jucat: Săvan 1p, Chisleacov, L. Tofan 2p și Angelovski (libero). Antrenori Stewart Bernard și Tiberiu Szilagy.

Au arbitrat: Daniel Hadade și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).