AcasăEvenimentSportVolei masculin. Știința Explorări - Unirea Dej 3-2 (26, -22, -19, 22,...

Volei masculin. Știința Explorări – Unirea Dej 3-2 (26, -22, -19, 22, 13)

Explorări: Răileanu, Hilarius, Graham, Păștean, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Socaciu, Klanac, Sangrey. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Unirea: Dascălu, Miroslavjevic, Ilic, Coasă, Dincă, Didorciuc, Kantor (libero). Antrenori: Victor Lazăr și Tiberiu Szilagy

Au arbitrat: Bogdan Stoica și Benone Vișan (București). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău)

0-3, 4-4, 4-6, 7-7, 10-9, 10-11, 12-13, 15-13

Meci crâncen disputat între Știința Explorări și Unirea Dej, în etapa a 3-a a campionatului. După mai bine de două ore de joc, băimărenii s-au impus în extremis, deoarece n-au renunțat niciun moment la luptă, nici măcar atunci când totul părea pierdut.

Primul set a fost dominat de Unirea până aproape de final (22-24). Băimărenii au salvat 4 mingi de set și s-au impus în prelungiri cu 28-26. Setul secund a avut o desfășurare asemănătoare, dejenii fijnd mereu la conducere. Deși Explorări a revenit din nou spectaculos, de la 18-24 la 22-24, oaspeții s-au impus cu 25-22. Setul 3 a revenit destul de clar dejenilor cu 25-19. În setul 4, câștigat de băimăreni cu 25-22, antrenorii Marius Botea și Sorin Pop au descoperit formula câștigătoare (Râpeanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Klanac și Olar). Aceiași jucători au salvat situația și în decisiv, după ce au fost conduși cu 13-12, setul revenind gazdelor cu 15-13.