AcasăEvenimentSportVOLEI. DIVIZIA A1. ETAPA A 6-A - CSȘ 2 CNE Baia Mare...

VOLEI. DIVIZIA A1. ETAPA A 6-A – CSȘ 2 CNE Baia Mare – Știința Explorări 0-3 (-12, -19, -24)

VOLEI. DIVIZIA A1. ETAPA A 6-A Victorie logică obținută de Știința Explorări într-o partidă disputată în devans în cadrul etapei a 6-a a campionatului Diviziei A1 de volei masculin, grupa 5-8.

Primele două seturi ale meciului jucat în sala de sport a Centrului Universitar Nord Baia Mare au fost la discreția Științei Explorări, care s-a impus cu 25-12 și 25-19.

Băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop au avut emoții doar în setul 3, când au fost conduși cu 20-14.

În continuare Explorări a făcut șase puncte consecutive și, până la urmă, și-a adjudecat setul cu 26-24.

CSȘ2 CNE: Monga 3p (un blocaj, un serviciu as), C. Pop 9p (un serviciu as), Verseny 5p (un blocaj), M. Talpă 8p (un blocaj), Abrudan 7p (2 blocaje, un serviciu as), Păștean 6p (un blocaj, un serviciu as), A. Pop (libero).

Explorări: Râpeanu 2p, Negrean 7p, Fedorenko 9p (3 servicii as), Țuțea 9p, Lupu 8p (2 blocaje), Butnaru 14p (3 blocaje, 3 servicii as), Popovici (libero). Au mai jucat: Socaciu și Florea 2p (2 blocaje). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Sebastian Borota și Răzvan Lupuțan. Observator FRV: Gigi Dumitru (toți din Baia Mare).

Clasament: 7. Unirea Dej 40p (un meci mai mult disputat), 8. Știința Explorări 39p (un meci mai mult disputat), 9. Dinamo București 37p, 10. Universitatea Cluj 23p (un meci mai mult disputat), 11. CSȘ 2 CNE Baia Mare 7p (trei meciuri în plus disputate), 12. CSU UV Timișoara 6p.

În ultima etapă a turului, Știința Explorări va întâlni în deplasare Universitatea Cluj-Napoca. Meciul este programat luni, 26 martie, la ora 20.