AcasăEvenimentSportVolei. Divizia A1. Băimărenii câștigă spectaculos, după ce au pierdut primele două...

Volei. Divizia A1. Băimărenii câștigă spectaculos, după ce au pierdut primele două seturi!

Dinamo Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare: 2-3 (17, 26, -22, -29, -11)

Stiinta Explorari a obtinut sambata o spectaculoasa victorie, in etapa a 14-a a diviziei A1, reusind sa invinga in deplasare pe Dinamo cu 3-2, dupa ce a fost condusa cu 2-0 la seturi. Este a treia oara in acest sezon reusesc o asemenea isprava, dupa victoriile cu 3-2 obtinute la Simleu Silvaniei si Piatra Neamt.
Meciul a inceput sub semnul echilibrului, ce a durat pana la primul timp tehnic de odihna, dupa care bucurestenii s-au desprins in castigatori pe fondul greselilor la preluare comise de oaspeti, 25-17. Setul al doilea s-a disputat pe muchie de cutit, fiind adjudecat de Dinamo cu 28-26, dupa ce baimarenii au ratat o minge de set. Baietii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop nu au depus insa armele si au revenit spectaculos in joc, reusind sa castige urmatoarele trei seturi cu 25-22, 31-29 si 15-11, si implicit meciul cu 3-2.
Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): Imi felicit jucatorii pentru victoria de azi, dar evolutia lor nu m-a multumit deloc. A fost un meci incalcit, care a beneficiat insa de un arbitraj foarte bun. Raman la parerea ca Dinamo este o echipa redutabila pe teren propriu si va pune in continuare multe probleme si altor formatii.

Dinamo: Despotovski, Craciun, Soloc, Muresan, Dobre, Dinca, Calin (libero). A mai jucat: Olteanu. Antrenori: Marian Radulescu si Cristache Catana

Explorari: Raileanu, Negrean, Cuciureanu, Pastean, Tutea, Hoboth si Tofan (libero). Au mai jucat: Veber, Mititelu si Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop
Au arbitrat de ploiestenii Alin Mateizer si Laurentiu Marcu. Observator FRV: Adrian Pustiu (Brasov)
Soloc (Dinamo) a fost sanctionat consecutiv cu cartonas galben si cartonas rosu, pentru proteste.