AcasăEvenimentSportVOLEI - Cupa României (sferturi de finală, tur): Dinamo - Explorări 1-3

VOLEI – Cupa României (sferturi de finală, tur): Dinamo – Explorări 1-3

Dinamo București – Știința Explorări Baia Mare 1-3 (24, -26, -21, -22)

Dinamo: Manda 1p, Chițigoi 16p, Harbuz 22p, Romanescu 8p, Șoloc 10p, Mureșan 16p, D. Ghimeș (libero). A mai jucat: Bălan. Antrenor: Daniel Rădulescu.

Explorări: Râpeanu 3p, Cherbeleață 18p, Bălhăceanu 15p, Didorciuc 15p, Coasă 7p, Kovacs 13p, Domingos (libero). A mai jucat: Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat Mirel Zaharescu și Florin Dimachi (Galați).

1-2, 5-8, 13-11, 16-11, 19-15, 19-19, 22-25

Pas important făcut de Știința Explorări pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României la volei masculin. Băimărenii și-au respectat statutul de favoriți și au câștigat prima manșă a disputei cu Dinamo, din cadrul sferturilor de finală. Băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop s-au impus cu 3-1 și privesc cu optimism returul programat peste o săptămână, în Baia Mare.

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): Nu am mai repetat jocul foarte bun făcut acasă în campionat cu Arcada Galați, dar am reușit totuși să câștigăm. Această victorie ne dă acuma prima șansă la calificarea în Final Four-ul Cupei României și vom trata cu seriozitate și partida retur.

Manșa a doua este programată în Baia Mare, în data de 24 februarie.

Se califică în Final Four echipa care câştigă cele mai multe seturi, în cele două manșe. Dacă setaverajul este egal, la finalul meciului retur se joacă un set de aur pentru stabilirea echipei calificate.