AcasăEvenimentSportVICTORIE PENTRU MINAUR – Băimărenii s-au impus la Sighișoara, scor 35-27

VICTORIE PENTRU MINAUR – Băimărenii s-au impus la Sighișoara, scor 35-27

VICTORIE PENTRU MINAUR  În deschiderea etapei cu numărul 24 din Divizia A, seria B, echipa de handbal masculin a Clubului Sportiv Minaur s-a impus cu 35-27 în deplasare la Sighișoara împotriva echipei locale HCM. La pauză, diferența dintre cele două echipe a fost de trei goluri, scor 15-18.

Doar primele șase minute de joc au fost mai echilibrate. De la 4-5, CS Minaur a marcat două goluri consecutive și s-a distanțat la 4-7 în minutul zece. Diferența s-a mărit la patru goluri în minutul 18, când scorul era 12-8 în avantajul echipei noastre. Gazdele s-au apropiat la un singur gol cu trei minute înainte de final, scor 14-15, însă pentru o perioadă scurtă de timp, CS Minaur intrând la cabine cu un avantaj de trei goluri, scor 18-15.

Cu trei goluri consecutive încă din startul reprizei secunde, CS Minaur s-a distanțat la 21-15 (min. 32) și se desprinde decisiv. Diferența a crescut la șapte goluri în minutul 35, când scorul era 23-16. Cea mai mare diferență de goluri s-a consemnat în minutul 54 (zece goluri) la scorul de 24-34. În final, CS Minaur s-a impus cu 35-27.

CS Minaur mai are de disputat în acest sezon încă două meciuri, acasă cu CSU Constantin Brâncuși Tg. Jiu (vineri 19 mai, ora 16:00) și în deplasare la CSU CNOT Brașov (sâmbătă 27 mai).

HCM Sighișoara – CS Minaur 27-35 (15-18)

Au arbitrat: Dacian Chiriac – Daniel Vlasa (Bistrița-Năsăud)

Aruncări de la 7m: 2-3 (transformate 1-3)

Minute de eliminare: 2-8

CS Minaur: Alexandru Bucătaru, Paul Simulescu – Alexandru Sabău (8 goluri), Tudor Botea (6), Alin Câmpan (6), Daniel Mureșan (4), Bogdan Mihai (3), Robert Nagy (2), Răzvan Farcaș (2), Tudor Marta (2), Yurii Pop (1), Alexandru Farcaș (1), Benjamin Szabo, Cristi Bodnărescu, Răzvan Mledenciu. Antrenor: Raul Fotonea

Sursă info și foto: CS Minaur