AcasăEvenimentSportVICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI – Știința Explorări Baia Mare s-a impus în fața...

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI – Știința Explorări Baia Mare s-a impus în fața celor de la Banatul Caransebeș cu 3-2

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI  Meci spectaculos disputat în etapa a 20-a a campionatului diviziei A1 de volei masculin, între Știința Explorări și Banatul Caransebeș, încheiat cu victoria meritată a gazdelor.

Băimărenii au început tare meciul și au condus cu 4-0, diferența de 4 puncte dovedindu-se a fi greu de recuperat pentru oaspeți, astfel încât Explorări s-a impus în primul set cu 25-18, unul dintre punctele băimărenilor fiind realizat de liberoul Paul Olar.

Banatul a revenit însă foarte repede în joc și a câștigat setul secund cu 25-22.

Echipa din Caransebeș a început și setul 3 în avantaj (4-1), dar din acest moment elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop au jucat din ce în ce mai bine, adjudecându-și setul cu 25-19.

Setul 4 a fost foarte echilibrat și spectaculos și a fost câștigat de oaspeți în prelungiri cu 27-25, după ce gazdele au irosit o minge de meci, la scorul de 24-23.

În actul decisiv, ambele echipe au mers cap la cap până la scorul de 10-10, după care băimărenii au jucat perfect și s-au impus cu 15-11. În setul 4, la scorul de 18-18, Mejia de oaspeți a văzut cartonașul roșu pentru injurii aduse arbitrului secund Marius Lazăr.

Știința Explorări Baia Mare – Banatul Caransebeș 3-2 (18, -22, 19, -25, 11)

VICTORIE PENTRU BĂIMĂRENI

Explorări: Râpeanu, Kovacs, Coasă, Lupu, Didorciuc, Nagy, Olar (libero). A mai jucat: Kaszap. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Banatul: Teleleu, Carabali, Kullo, Mejia, Korniienko, Petrusevics, Diaconescu (libero). Au mai jucat: Gemănariu, Kurpa, Nan și Eminovic. Antrenor: Răzvan Parpală.

Au arbitrat: Daniel Hadade și Marius Lazăr (Zalău). Observator FRV: Vicențiu Dumitrescu (București).