AcasăEvenimentSportUS Open. Djokovic a pierdut primul set, dar s-a calificat în a...

US Open. Djokovic a pierdut primul set, dar s-a calificat în a treia finală consecutivă!

Fostul lider mondial Novak Djokovic va disputa pentru al treilea an la rând ultimul act al Openului American după ce l-a eliminat în semifinale pe spaniolul David Ferrer, cu 2-6, 6-1, 6-4, 6-2.
Meciul celor doi a fost întrerupt, sâmbătă, din cauza ameninţării de tornadă la scorul de 5-2 în favoarea ibericului.

Vântul puternic s-a potolit şi astfel meciul a putut continua, duminică, iar Ferrer a îndeplinit o simplă formalitate câştigând primul game şi totodată setul inaugural.

A fost primul set cedat de Djokovic la actuala ediţiei a US Open, după care deţinătorul titlului de la New York şi-a intrat în ritm impunându-se cu 6-1, 6-4, 6-2.

În vârstă de 25 de ani, Djokovic va disputa finala luni contra britanicului Andy Murray şi va încerca să devină primul jucător după Roger Federer care îşi apără trofeul la US Open.

Djokovic nu a mai pierdut un meci pe hard la un turneu major de la înfrângerea suferită în faţa lui Nadal în finala US Open 2010.

Cu 6 victorii în 14 meciuri disputate contra lui Djokovic, campionul olimpic Murray caută primul titlu de Mare Şlem din carieră.

Murray are trei finale de Mare Şlem pierdute, în 2008 la US Open, 2010 şi 2011 la Australian Open.