AcasăEvenimentSportUS OPEN - Ana Bogdan și Monica Niculescu sunt în turul doi

US OPEN – Ana Bogdan și Monica Niculescu sunt în turul doi

6-0 după 19 minute de joc, iar manşa secundă a început după aceleaşi coordonate. Cîrstea s-a desprins chiar la 6-0, 5-2 şi toţi îşi puneau doar problema scorului, nu şi a învingătoarei.

Simţind că nu mai are nimic de pierdut, Ana Bogdan a oferit un tenis total, e adevărat şi pe fondul unor greşeli inexplicabile ale Soranei. Ana a întors aproape incredibil o partidă ca şi pierdută şi s-a impus la capătul a o oră şi 31 de minute de joc.

În manşa secundă, Ana Bogdan se va duela cu Monica Niculescu, sportivă care a demonstrat încă o dată că are o voinţă de fier. Plecată cu şansa a doua în faţa Barbarei Strycova (numărul 21 WTA), sportiva noastră a produs surpriza.

În ciuda faptului că jucătoarea din Cehia a găsit forţa să revină în setul secund, de la 3-5, împingând disputa în decisiv, Monica nu şi-a pierdut cumpătul. A etalat aceeaşi defensivă solidă, atât de dezarmantă pentru adversare şi a jucat excelent în decisiv, impunându-se cu 6-3, 6-7(3), 6-1, la capătul a aproape două ore şi jumătate.

România va avea, aşadar, o reprezentantă în turul trei, Ana Bogdan şi Monica Niculesu urmând a se duela în manşa următoare. Pe hârtie Monica pare favorită, nu doar graţie clasării superioare (58 WTA), dar şi a faptului că a câştigat ambele dispute directe cu Ana Bogdan.

Tot luni, la US Open, Irina Begu a pierdut fără drept de apel în faţa Lesiei Tsurenko (99 WTA), scor 0-6, 4-6.