AcasăEvenimentUN VIS SPULBERAT - HCM Baia Mare pierde titlul național pe teren...

UN VIS SPULBERAT – HCM Baia Mare pierde titlul național pe teren propriu (VIDEO)

HCM Baia Mare este obligată să câştige meciul cu CSM Bucureştiastăzi, pentru a rămâne în cursa pentru titlu. Handbalistele lui Mette Klitconduc cu 1-0 la general şi sunt încrezătoare că îşi pot adjudeca trofeul chiar în fief-ul rivalelor.

Finala Ligii Naţionale de handbal s-a mutat la Baia Mare. CSM Bucureşti a câştigat la limită meciul de pe teren propriu, scos 23-22, şi mai are nevoie de o victorie pentru a-şi trece în cont primul titlu din istorie.

Echipa lui Tone Tiselj, campioană en-titre, este însă invincibilă pe teren propriu în acest sezon. (informatii preluate de pe digisport.ro.)

Final de repriză la Baia Mare. CSM București are un avans de 5 goluri la pauză, 6-11.

HCM Baia Mare nu a înscris niciun gol în ultimele 12 minute ale primei reprize.

In repriza secundă jocul identic. Bucureștencele au condus mereu, băimărencele s-au apropiat la doua goluri pe final de meci. Din minutul 40, HCM Baia Mare nu a marcat.

Singurele handbaliste de la HCM care au evoluat foarte bine au fost cele doua portărițe: Arenhart și Paula Ungureanu.

HCM Baia Mare: Ungureanu 3 intervenţii, Arenhart 8 intervenţii – Pîrvuţ, Geiger 1, Buceschi 4, Szucs, Abbingh 4, Do Nascimento, Ardean 2, Gjeorgjievska 1, Makeeva 2, Marin 1, Tătar, Davydenko, Nechita 1, Herrem 1. Antrenor: Tone Tiselj

CSM București: Tolnai, Pessoa 15 intervenţii – Da Silva, Manea 2, Torstensson 7, Rodrigues 3, Vărzaru 1, Curea 1, Martin 4, Fachinello 2, Bazaliu, Vizitiu, Tivadar, Vetkova, Glibko, Nan. Antrenor: Mette Klit

Arbitri: Georgescu – Moldoveanu; Eliminări: 3-5