AcasăEvenimentSportUN MECI ISTORIC - Simona Halep s-a calificat în optimi la Melbourne...

UN MECI ISTORIC – Simona Halep s-a calificat în optimi la Melbourne după aproape patru ore de joc!

UN MECI ISTORIC Un clasic absolut, un efort colosal şi o victorie despre care se va vorbi mult timp. Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, după ce a învins-o pe americanca Lauren Davis cu 4-6, 6-4, 15-13, la capătul a trei ore şi 45 de minute de joc şi după ce a salvat trei mingi de meci.

Liderul mondial şi adversara sa de pe locul 76 WTA au egalat astfel un record al primului Grand Slam din an: cele mai multe game-uri într-un meci în întreaga istorie a turneului feminin de la Australian Open.

Pentru Davis, a fost, fără îndoială şi meciul carierei. Jucătoarea din SUA a avut iniţiativa în cea mai mare parte a întâlnirii şi a ştiut în multe momente să-şi deschidă excelent terenul şi să profite de şansele de care a beneficiat. În acest fel, a reuşit să câştige primul set cu 6-4, deşi primul break a fost făcut de Simona. Românca a avut, însă, o serie de game-uri în care a fost inexplicabil de pasivă, iar adversara sa nu a stat pe gânduri şi şi-a trecut în cont primul act, după 40 de minute.

Istoria nu s-a repetat şi în al doilea set. Chiar dacă Davis a continuat să fie agresivă şi să controleze multe schimburi, Halep nu a mai pierdut avantajul break-ului reuşit în game-ul 3 şi a trimis meciul în decisiv tot cu un 6-4.

Setul trei a fost de un dramatism ieşit din comun. Tot Simona a rupt echilibrul, câştigând prima pe serviciul americancei, dar Davis a revenit şi a egalat. Un nou break i-a oferit liderului mondial şansa de a închide meciul, la 5-4. A ratat-o însă. La fel cum a făcut-o la 6-5 şi 8-7. De fiecare dată, adversara a răspuns cu un rebreak şi a prelungit meciul.

La 8-8, într-un game maraton, Halep a ratat patru mingi de break, apoi, la 11-10 în favoarea lui Davis, a revenit fantastic de la 0-40 şi a salvat trei mingi de meci. Firesc, au apărut şi problemele fizice. Americanca a cerut de două ori intervenţia medicului, din cauza unei accidentări la o unghie, în timp ce Simona a acuzat crampe.

Cu un efort extraordinar, cele două jucătoare au continuat să schimbe lovituri senzaţionale şi să meargă cap la cap. La 11-11, Davis a anulat alte cinci mingi de break ale Simonei. În cele din urmă, echilibrul s-a rupt definitiv la 13-13. Constănţeanca de 26 de ani i-a luat serviciul rivalei sale, apoi a fructificat primul match-ball pentru a câştiga ceea ce are mari şanse de a deveni nu doar meciul turneului, ci şi al anului.

În turul următor, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Ashleigh Barty (Australia) şi Naomi Osaka (Japonia).

În celalăt duel româno-american al zilei, Ana Bogdan nu a putut trece de Madison Keys. Jucătoarea din Statele Unite s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, după ceva mai mult de o oră de joc.

Pentru românca de 25 de ani, prezenţa în turul 3 la Melbourne rămâne, însă, cea mai bună performanţă a carierei la un turneu de Grand Slam.