AcasăEvenimentSportUltimul trofeu! Cu Guardiola pe bancă, FC Barcelona a câștigat Cupa Spaniei...

Ultimul trofeu! Cu Guardiola pe bancă, FC Barcelona a câștigat Cupa Spaniei după o primă repriză de vis!

FC Barcelona a zdrobit-o cu 3-0 pe Athletic Bilbao, pe arena „Vicente Calderon” din Madrid, în finala Cupei Spaniei.
Bascii, care au fost învinși și într-o altă finală în acest sezon, la București, în Liga Europa, scor 0-3 cu Atletico Madrid, nu au contat în prima parte, când Pedro, de două ori, și Messi au stabilit soarta meciului. A fost ultimul meci al antrenorului Josep Guardiola pe banca grupării catalane.
Organizatorii au anunţat măsuri dure înainte de partidă, în cazul în care imnul ţării va fi fluierat de fanii catalani ori de cei iberici. „Meciul nu se va mai juca şi va fi reprogramat fără spectatori”, a ameninţat Esperanza Aguirre, președintele Comunității Madridului. Suporterii au fluierat cu măsură, iar startul meciului nu a fost amânat.
Pedro a deschis scorul în minutul 3, după un corner al catalanilor. Barcelona mai irosise două șanse uriașe de gol înainte de a puncta prin mijlocașul ofensiv. Maestrul Lionel Messi a dublat avantajul grupării FC Barcelona cu o execuție superbă, la colțul scurt. Argentinianul a marcat cu piciorul drept.
Au trecut alte cinci minute, iar Barca a mai pus un gol pe tabela de marcaj. Pedro l-a învins pe Iraizoz cu un șut la firul ierbii de la marginea careului de 16 metri. Bascii au fost de nerecunoscut în prima parte a partidei, care s-a încheiat cu scorul de 3-0.
În repriza secundă, ocaziile mai mari au fost de partea bascilor, însă Ibai Gomez și Jon Auternetxe au ratat din poziții ideale și Josep Guardiola s-a despărțit de catalani cu o victorie. Pep a strâns 14 trofee (record) în cei 4 ani petrecuți pe Camp Nou, primul dintre ele fiind tot Cupa Spaniei și tot după o finală cu Athletic, scor 4-1, în urmă cu patru sezoane.
Au marcat: Pedro (3, 25), Messi (20)
FC Barcelona: Pinto – Montoya, Piqué, Mascherano, Adriano – Busquets, Xavi, Iniesta – Pedro, Alexis, Messi

Athletic Bilbao: Gorka – Iraola, Aurtenetxe, Ekiza, Amorebieta – Ibai, J.Martínez, De Marcos – Susaeta, Muniain, Llorente (sursa: evz.ro)