AcasăEvenimentSportULTIMUL MINUT – CSM Știința Baia Mare a învins Timișoara la ea...

ULTIMUL MINUT – CSM Știința Baia Mare a învins Timișoara la ea acasă!

ULTIMUL MINUT În etapa a II-a contând pentru Cupa României, pe stadionul „Dan Păltinișanu” s-au întâlnit Timișoara Saracens și CSM Știința Baia Mare. După o partidă echilibrată, la pauză rezultatul fiind de 0-0, maramureșenii s-au impus cu 8-7, punctele decisive venind în ultimul minut de joc.

Partida a început cu inițiativa aparținând elevilor lui George Sava, care au dominat până la jumătatea primei reprize, pentru ca apoi bănățenii să revină în joc. De altfel, până la pauză singura ocazie de a marca un eseu au avut-o aceștia prin Mesake Doge. Totuși, la cabine s-a intrat cu rezultatul de 0-0.

După reluare Timișoara Saracens a început ceva mai decisă și Ionuț Mureșan a avut posibilitatea de a deschide scorul, însă primii care punctează pe tabela sunt maramureșenii. În minutul 57 însă, William Helu a văzut cartonașul galben și superioritatea numerică a fost exploatată de băimăreni cu un eseu realizat de Feofaaki Holoia, rămasă netransformată.

Oaspeții s-au aflat în avantaj doar trei minute pentru că Marius Simionescu a recuperat un balon în 22-ul băimărenilor după care nu a mai putut fi oprit în drumul său către terenul de țintă. Manumua Tevita a transformat și Timișoara Saracens a preluat conducerea cu 7-5.

Finalul i-a găsit din nou pe cei de la Știința Baia Mare în ofensivă, presiunea acestora în jumătatea de teren a gazdelor finalizându-se cu o lovitură de pedeapsă din care Taniela Maravunawasawasa a marcat punctele victoriei.

Timișoara Saracens a trebuit să se mulțumească cu bonusul defensiv după această înfrângere.

7 Iasi20022993-64000

În runda a III-a, CSM Știința Baia Mare stă. Următorul meci va avea loc în 25 noiembrie, Baia Mare urmând să întâlnească pe „Arena Zimbrilor” formația CSM București. Programul etapei următoare, 18 noiembrie: