AcasăEvenimentSportTURNEUL CAMPIONILOR – Mergea și Bopanna sunt în semifinale!

TURNEUL CAMPIONILOR – Mergea și Bopanna sunt în semifinale!

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India, nr. 8) a învins cuplul Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia, nr. 4), scor6-3, 7-6 (5), în cel de-al doilea meci jucat la Turneul Campionilor de la Londra.

Mergea şi Bopanna au bifat cea de-a doua victorie în Grupa Ashe/Smith, după ce în primul meci au trecut de fraţii Bryan şi s-au calificat în semifinalele Tureului Campionilor. Mergea şi Bopanna, ultimii calificaţi la turneul londonez, s-au impus într-o oră şi 15 minute şi sunt primii calificaţi în penultimul act.

Mergea şi Bopanna, liderii grupei, şi-au asigurat 136.000 de dolari şi 400 de puncte ATP.

Aflați pentru prima oară la Turneul Campionilor, Florin Mergeași Rohan Bopanna au un start excelent. Indianul ajuns la 35 de ani a fost în mare formă și a făcut un adevărat spectacol în fața cuplului Jamie Murray/John Peers.

În setul al doilea, Bopanna a ridicat tribunele în picioare după un punct câștigat printr-un lob de mare efect, pentru ca în același game (al șaptelea, la scorul de 3-3), Jamie Murray să-l lovească în cap pe partenerul său, John Peers, în tentativa de a lovi decisiv.

Apoi, Bopanna a dus scorul la 4-3, reușind poate cel mai spectaculos punct al meciului de la Londra. După un schimb prelungit de mingi, indianul a văzut un spațiu liber și a trimis perfect, printre Murray și Peers.

Miercuri, în Grupa Fleming/McEnroe, perechea româno-olandezăHoria Tecău/Jean-Julien Rojer va întâlni cuplul croato-brazilian Ivan Dodig/Marcelo Melo, finalist anul trecut. Tecău şi Rojer au şi ei o victorie după primul meci disputat şi şanse mari de calificare în semifinale. Astfel, cei doi români prezenţi la Turneul Campionilor, Florin Mergea şi Horia Tecău, se pot întâlni în fazele finale de la Londra.