AcasăEvenimentSportTURNERUL CAMPIOANELOR – Simona Halep a făcut un meci fabulos cu Flavia...

TURNERUL CAMPIOANELOR – Simona Halep a făcut un meci fabulos cu Flavia Pennetta!

Simona Halep a invins-o pe Flavia Pennetta in primul meci din faza grupelor Turneului Campioanelor de la Singapore, scor 6-0, 6-3, dupa un joc entuziasmant facut de sportiva noastra. Partida a durat o ora si 12 minute.

Primul set a fost unul cu adevarat fabulos facut de Halep, care a castigat cu 6-0 dupa doar 25 de minute. Simona a pus presiune pe Pennetta, nu a lasat-o sa avanseze in teren, a gresit prea putin si asta s-a vazut pe tabela.

De altfel, la 5-0, Flavia a cerut ajutorul antrenorului sau Salvador Navarro, care i-a semnalizat faptul ca trebuie sa vina mai mult in fata, sa puna presiune pe Halep, sa greseasca mai putin, mai ales in ofensiva.

Dupa 6-0 in prima mansa, setul secund a inceput mai echilibrat. Echilibrul a durat pana la 4-3 pentru Halep si serviciul Flaviei. La acest moment, Halep s-a motivat extraordinar, si-a ridicat nivelul de joc enorm si a facut un break decisiv dupa un game chinuitor de lung.

Ultimul game, la 5-3 pentru ea si serviciul, a fost o formalitate. Victorie asadar, 6-0, 6-3, prima victorie de la Singapore in 2015.

Tot in Grupa Rosie va mai avea loc duminica meciul dintre Maria Sharapova si Aga Radwanska, incepand cu ora 13.30.

Simona va disputa urmatorul meci marti, la o ora ce nu a fost inca stabilita. Adversara ii va fi invingatoarea dintre Sharapova si Radwanska.