AcasăEvenimentTROFEUL MINAUR – Băieții de la CS Minaur au câștigat competiția, dar...

TROFEUL MINAUR – Băieții de la CS Minaur au câștigat competiția, dar nu se culcă pe-o ureche: „Rămânem concentrați și motivați”

TROFEUL MINAUR  Ultima zi a Trofeului Minaur a adus față în față echipele care au câștigat meciurile de vineri și sâmbătă, CS Minaur Baia Mare și AHC Potaissa Turda. Adversara noastră este nu alta decât medaliata cu bronz a ediției precedente de campionat, echipă care are în componență mai mulți jucători componenți ai lotului național.

Băieții noștri l-au avut ca suporter de gală în tribunele săli sporturilor pe însuși fondatorul Minaurului, Maestrul Emerit, profesorul Lascăr Pană.

Încă de la prima posesie Minaur a arătat că e decisă să își adjudece victoria. Primele două goluri au fost înscrise de „veteranii” Mureșan și Sabău. Turdenii reacționează rapid și egalează prin Thalmaier și Adomnicăi. 2-2 a fost prima și ultima egalitate consemnată în foaia de arbitraj. A urmat “regalul” Răzvan Pop”. Paradă, pasă lungă, gol Sabou, intervenție, lansare, gol Marta. În minutul 6 aveam deja 3 goluri diferență (5-3). Turdenii reușesc să rămână aproape doar până în minutul 14 (8-7). Răzvan Pop iese din nou la rampă, în uralele celor aproximativ 600-700 de spectatori, profităm și ne distanțăm la 12-7 (min. 17). Își intră în mână și Halcă cu două goluri de pe 9 metri și reușim să menținem diferența (17-12, min 26). Răzvan Pop închide din nou poarta și terminăm repriza cu avantaj confortabil (19-15).

Timp de trei minute în debutul reprizei secunde pare că nu suntem încă cuplați la joc și primim două goluri. Urmează totuși o serie impresionantă de 6 goluri consecutive ale băimărenilor în contextul în care Răzvan Pop își continuă reprezentația (26-17, min. 42). Turdenii își revin cu greu, marcând gol după aproape 10 minute de „secetă„. Apare în prim plan și Bucătaru care închide poarta. În minutul 46 tabela arată 10 goluri avans pentru Minaur. Reușim să păstrăm diferența până în minutul 55 (32-22) când Cîmpan și Haiduc sunt serviți pe tavă de Bucătaru (imediat după paradă) și fructifică, iar Botea se înalță peste masiva apărare turdeană și îl lasă spectator pe Țenghea. Scor final concludent 37-24.

Trofeul Minaur este adjudecat astfel, la a doua ediție, de CS Minaur Baia Mare. Tot jucătorilor noștri le-au revenit și trofeele speciale de “Cel mai tehnic jucător„ atribuit lui Călin Căbuț și “Cel mai bun portar” primit de Răzvan Pop.

A fost un turneu de pregatire bun, dar trebuie sa ramanem la fel de concentrati si motivati, pt ca pana la urma n-am realizat inca mare lucru. Ca putem fi optimisti e adevarat, ca jocul ne merge poate mai repede decat ne asteptam deasemenea adevarat, ca pentru moral aceste victorii sunt foarte bune, iar adevarat, DAR, trebuie sa acceptam ca adevarata lupta se va da din 3 septembrie cand va trebuii sa jucam pentru puncte. Vreau sa ii felicit pe baieti pentru toata perioada de pregatire, nu doar pt aceste meciuri. S-au pregatit foarte bine si speram ca acest lucru sa conteze pe viitor. Multumim sustinatorilor pentru prezenta si sa fie convinsi ca noi mereu vom incerca sa nu ii dezamagim si ii rugam sa mai aiba rabdare cu noi, deoarece constructia unei echipe vrand-nevrand necesita timp si rabdare.” a declarat antrenorul Raul Fotonea la sfârșitul turneului.

Trofeul Minaur a fost înmânat de către Lascăr Pană merituoșilor învingători.  În meciul pentru locurile 3-4 CSU Suceava a învins HC ZNTU ZAB Zaporozhye cu 37-28 (16-16). Minaur: Portari – Răzvan Pop (16 intervenții), Bucătaru (6). Jucători: Mureșan (5), Cristescu (5),  Ragot (4), Sabou (4), Botea (4), Căbuț (3), Bușecan (3), Marta (2), Halcă (2), Haiduc (2), Yuri Pop (2), Câmpan (1), Mihai, Nagy.

Sursă info și foto: CS Minaur