AcasăEvenimentSportA TREIA ȘANSĂ - Simona Halep a ratat ocazia de a deveni...

A TREIA ȘANSĂ – Simona Halep a ratat ocazia de a deveni cea mai bună jucătoare din lume

A TREIA ȘANSĂ Simona Halep a ratat cea de-a treia şansă consecutivă de a ajunge numărul 1 mondial.După turneele de la Roland Garros şi Eastbourne, românca de 25 de ani a fost aproape de performanţa istorică şi la Wimbledon.

Simona Halep a fost la doar două mingi de victorie, de semifinalele de la Wimbledon şi, mai ales, de locul 1 mondial. Însă românca a ratat şansa de a câştiga şi de a deveni noul lider WTA.

A doua favorită de la Londra a condus cu 1-0 la seturi şi a avut 5-4 şi două servicii în tie-break-ul actului secund, dar Johanna Konta a revenit, a luat setul, apoi s-a impus şi în decisiv, pentru a deveni prima jucătoare din Marea Britanie calificată în penultimul act laAll England Club după 39 de ani.

Konta a câştigat cu 6-7, 7-6, 6-4, după 2 ore şi 38 de minute, şi va juca pentru un loc în finală cu Venus Williams, cea care a eliminat-o pe campioana de la Roland Garros, Jelena Ostapenko.

Aflată pentru al doilea an la rând în sferturi la Wimbledon şi cu posibilitatea de a deveni numărul 1 mondial, Simona a început meciul excelent. A reuşit repede break-ul şi a condus cu 3-0 şi 4-1. Konta a reuşit să echilibreze duelul şi a împins primul set în tie-break.

Acolo, românca a câştigat spectaculos punctul de 2-1, apoi s-a dezlănţuit, adversara sa reuşind să mai câştige un singur punct. Halep s-a impus cu 7-2 şi era excelent plasată în cursa pentru primul loc al clasamentului WTA.

Setul al doilea a stat sub semnul echilibrului. Ambele jucătoare şi-au făcut serviciul, iar în tie-break s-a mers de asemenea umăr la umăr. La 5-4 pentru Simona, britanica a luat trei puncte la rând şi a trimis meciul în decisiv.

În al treilea set s-a mers cu serviciul până la 3-2. Un game slab al Simonei i-a permis Johannei Konta să facă break-ul care s-a dovedit decisiv. Meciul s-a încheiat cu o mică polemică. La ultima minge, strigătul unei spectatoare a determinat-o pe Halep să se oprească şi să trimită slab în fileu.

5964799395f9cfbad9ee2dc6 (1)

Victorie pentru Konta, care îi calcă pe urme Virginiei Wade, ultima britanică semifinalistă la Londra, în 1978. Însă marea câştigătoare este Karolina Pliskova. Cehoaica a profitat de eşecul Simonei Halep, al treilea la rând, şi este noul număr 1 mondial.

Halep a avut nevoie de victorie în meciul cu Johanna Konta pentru a-i lua locul lui Angelique Kerber în fotoliul de lider şi a fost la două puncte distanţă de această performanţă, în tie-break-ul setului secund.

Sportiva noastră a fost însă învinsă  şi a ratat accederea în semifinalele de la All England Club, dar şi şansa de a deveni al doilea român care ajunge numărul unu mondial, la simplu.

La Roland Garros, Simona avea nevoie să câştige turneul, dar a fost oprită chiar în finală de Jelena Ostapenko, care s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-3.

La următorul turneu la care a participat, la Eastbourne, ea avea nevoie să ajungă în finala turneului, dar, la fel ca la Wimbledon, s-a oprit în sferturi, fiind învinsă de Caroline Wozniacki, 7-5, 4-6, 1-6.