AcasăEvenimentSportTOT PE LOCUL 3 – Comuna Recea își mai trece o victorie...

TOT PE LOCUL 3 – Comuna Recea își mai trece o victorie în cont

TOT PE LOCUL 3 ACS Fotbal Comuna Recea, singura reprezentantă a fotbalului maramureșean în Liga a 3-a de fotbal, a reușit o nouă victorie pe teren propriu, după ce în urmă cu o săptămână câștigase la Alba Iulia.

Sâmbătă, maramureșenii au jucat împotriva echipei Gaz Metan Mediaș 2, pe care au depășit-o la limită, 2-1, după o partidă dominată clar de gazde. Același Romario Rus, care a înscris și pe stadionul Cetate din Alba Iulia, a deschis scorul în minutul 25, după o frumoasă acțiune de atac. Portarul Alin Bota a executat și transformat lovitura de la 11 metri acordată în minutul 60, și învingătoarea era decisă cu o jumătate de oră înaintea fluierului final. În prelungirile partidei, jucătorul Bogdan Jica a marcat golul de onoare al medieșenilor.

Cu cele trei puncte obținute sâmbătă, Comuna Recea staționează pe onorantul loc trei, mândrindu-se cu al treilea atac din serie după numărul de goluri marcate, 35.

Universitatea Cluj nu a fost programată în această etapă, situație de care a profitat comuna Ighiu, care s-a apropiat la un singur punct de echipa falnicului municipiu de pe Someșul Mic. Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir continuă să se scalde în mediocritate, Unirea Dej a câștigat prin neprezentarea adversarei, dar tot la coada clasamentului stă.

Rezultatele etapei
Performanţa Ighiu – Unirea Tăşnad     2-0
Răzvan Fetiţa (48), Claudiu Oara (66)
CFR Cluj 2 – Sănătatea Cluj    2-2
Claudiu Petrila (25), Kevin Boli (79) / Adrian Lupu (60, 81)
ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Mediaş 2    2-1
Romario Rus (25), Alin Bota (60 – pen.) / Bogdan Jica (90)

Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.