AcasăEvenimentSportSuspans în Anglia. ”Cetățenii” au detronat liderul și sunt aproape de câștigarea...

Suspans în Anglia. ”Cetățenii” au detronat liderul și sunt aproape de câștigarea titlului în Premier League!

Cele două mari rivale din Manchester, City și United, s-au confruntat luni seara, pe „Etihad Stadium”, într-o partidă contând pentru etapa a 36-a a Premier League. City a învins cu 1-0 şi a trecut, la golaveraj, în fruntea clasamentului cu două etape înainte de final.
Unicul gol al meciului a fost marcat de belgianul Vincent Kompany, fundaşul lui City la un corner bătut de Silva în prelungirile primei reprize.

Chiar daca meciul n-a stralucit, spiritele au fost foarte incinse si dovada cea mai buna e conflictul pe care Sir Alex Ferguson l-a avut cu Roberto Mancini, cei doi tehniciani aruncandu-si vorbe grele in finalul partidei.

Cele două mari grupări se află acum la egalitate în ierarhia Premier League, cu două etape înainte de final. Manchester City a devenit favorită la câștigarea titlului, ultima dată când a intrat în posesia trofeului fiind în urmă cu 40 de ani!

Iată cum arată liniile de clasament ale celor două echipe.

1. Manchester City 36 26 5 5 88-27 83p
2. Manchester United 36 26 5 5 86-33 83p

A fost cel de-al 162-lea duel dintre City și United, un duel început pe 3 noiembrie 1894, Manchester City – Manchester United 2-5!

City are acum 45 de victorii, United 67, de 50 de ori cele două rivale încheind la egalitate.

În ultimele două etape ale sezonului 2011-2012, programul celor două rivale este următorul:
– Man. Utd: cu Swansea – acasă (6 mai) și cu Sunderland – în deplasare (13 mai).
– Man. City: cu Newcastle – în deplasare (6 mai) și cu QPR – acasă (13 mai).