AcasăEvenimentSportSUPERLIGA - Baia Mare a câștigat la scor partida cu Olimpia București

SUPERLIGA – Baia Mare a câștigat la scor partida cu Olimpia București

SUPERLIGA Venind cu un moral excelent după victoria repurtată în etapa precedentă, 16-12 acasă cu Timișoara Saracens, bucureștenii conduși de Daniel Neaga erau deciși să își vândă scump pielea, și de ce nu să încerce forțarea unei a doua victorii în această stagiune.

Încă din start, oaspeții preiau conducerea, aripa de 24 de ani, Marian Ispir fiind autorul primului eseu al partidei. Adus în această vară, la Baia Mare, internaționalul tongan de doar 21 de ani Sikuea Taliauli restabilește egalitatea, după doar opt minute de joc.

În minutul 11 asistăm la o a doua răsturnare de scor, C.S.M.Olimpia trecând din nou în avantaj, printr-o lovitură de picior căzută reușită de uvertura tongană de doar 25 de ani Siale Fahiua. Până la jumătatea primei reprize, același jucător izbutește să mărească ecartul la 10 puncte, ca urmare a unui eseu și o transformare.

În ultimele 17 minute rămase până la pauză, zimbri reușesc să întoarcă rezultatul, izbutind să obțină inclusiv punctul bonus ofensiv. Cele trei baloane culcate în terenul de țintă al adversarilor i-au adus în prim plan pe fijianul Taniela Maravunawasawasa, cel ce până la final avea să înscrie 23 de puncte (1 eseu plus 6 transformări plus 2 lovituri de penalitate, pe neo-zeelandezul Luke Samoa (revenit după o perioadă destul de lungă de covalescență) respectiv pe cel ce la final avea să fie declarat „omul meciului” Sikuea Taliauli.

În sfârșit scorul consemnat la finalul primului mitan (29-15) avea să fie unul cât se poate de firesc ținând cont de faptul că C.S.M.Olimpia București nu câștigase niciodată în fața Băii Mari, deși în trei dintre partide Olimpia intrase la cabine în avantaj. La fel ca la începutul jocului, oaspeții reușesc să reducă din diferență apropiindu-se în minutul 44 la doar șapte puncte.

Până spre minutul 64 tabela de marcaj nu mai suferă modificări, singurul moment important fiind dat de accidentarea centrului tongan de 118 kg Sione Fakaosilea. Spre final zimbri se dezlănțuie, reușind în doar 16 minute alte trei eseuri prin gruzinul Bidzina Shamkaradze în speță închizătorul Răzvan Ailenei (devenit tătic de doar 12 zile).

Ultimul eseu al vicecampioanei (eseul de penalitate) a venit pe fondul unei clare dominări a zimbrilor în apropierea buturilor adverse. În final C.S.M.Știința Baia Mare s-a impus de o manieră categorică 53-25. Pe lângă coeziunea grupului la acest succes gustat de public diferența au făcut-o pe de o parte forța grămezii plus momentele de sclipire individuală.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.Olimpia București 53-25 (29-15)

Arena Zimbrilor Baia Mare

Sâmbătă 20 august 2016 ora 11.00

Spectatori: 600

Arbitrii: Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Alexandru Eugen Ionescu (București), Victor Ioniță (București)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (Baia Mare)

Observator: Gheorghe Sabău (Cluj Napoca)

Comisar citare: Valeriu Lazăr (Suceava)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Taniela Maravunawasawasa, 14.Adrian Apostol, 13.Sione Fakaosilea, 12.Luke Samoa, 11.Taliauli Sukuea, 10.George Oprea, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Iuri Natriashvili, 3.Waisea Nailago, 4.Florian Roșu, 5.Johannes Van Heerden, 6.Cristian Chirică, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei-cpt

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Constantin Pristăviță, 18.Florin Gorun, 19.Constantin Ene, 20.Bidzina Shamkaradze, 21.Mihai Lămboiu, 22.Alexandru Bucur, 23.Marius Dănilă

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.M.Olimpia București: 15.Ionuț Niacșu, 14.Tiberiu Conache, 13.Johnny Sola, 12.Richard Plopeanu, 11.Marian Ispir, 10.Siale Fahiua, 9.Samiu Mahe Muna, 1.George Tudor, 2.Makefu Tongia, 3.Semisi Mahe, 4.Kamil Sobota, 5.Petre Neacșu, 6.Alexandru Mitu, 7.Siokivaha Taufui, 8.Adrian Ion-cpt

Rezerve: 16.Alexandru Tutunea, 17.Alexandru Savin, 18.Ionuț Zirnea, 19.Marian Soană, 20.Mario Arvinte, 21.George Croitoru, 22.Florentin Ion, 23.Alessio Mattoccia

Antrenori: Daniel Neaga, Dragoș Niculae

Campioana Timișoara Saracens a învins liderul CSA Steaua București cu scorul de 8-6 (8-0), vineri, iar ultimul meci al rundei va avea loc duminică, între CS Politehnica Iași și CS Universitatea Cluj (Stadion Tepro-Tineretului — Iași, 17,00, Dolce Sport)

În clasament, pe primul loc se află CSA Steaua București, cu 15 puncte (4 jocuri), urmată de CSM Știința Baia Mare, 11 puncte (3 j), Timișoara Saracens, 9 p (3 j), CS Dinamo București, 6 p (3 j), CS Politehnica Iași, 5 p (3 j), CS Universitatea Cluj, 4 p (2 j), CSM Olimpia București, 4 p (4 j).